Wśród długowiecznych roślin dodających uroku przestrzeniom zielonym warto wymienić cis. Uprawa tej rośliny nie jest trudna, dlatego tego rodzaju drzewa i krzewy iglaste zdobią wiele przydomowych ogrodów. Sprawdź, jak odpowiednio zajmować się tym pięknym iglakiem oraz poznaj jego odmiany.

Dlaczego warto zdecydować się na uprawę cisu?

Cis ceniony jest przede wszystkim za swoje walory estetyczne. Roślina ta nawet podczas chłodnych miesięcy nie traci swoich igieł, dlatego doskonale prezentuje się o każdej porze roku. Ponadto na osobnikach płci żeńskiej jesienią oraz zimą można zaobserwować osnówki w przyciągającym wzrok, czerwonym kolorze, które są świetnym pokarmem dla ptaków. Jeśli zależy Wam na tych owocach, pamiętajcie, aby posadzić zarówno żeńskie, jak i męskie pędy cisa. Uprawa tego rodzaju krzewów oraz drzew nie jest także bardzo czasochłonna, co stanowi ich dodatkowy atut.

Warto też zaznaczyć, że w naturalnych warunkach cis pospolity jest objęty ochroną. Co więcej, niszczenia tych roślin zakazał już Władysław Jagiełło w statucie z 1423 roku. Było to związane przede wszystkim z faktem, że wiele drewnianych mebli oraz łuków wykonywano z cisu. Obecnie wiele osób wykorzystuje ten typ krzewów i drzew do wykonania żywopłotów oraz rzeźb w ogrodach, ponieważ dobrze znoszą one cięcia. Ponadto przy odpowiedniej pielęgnacji opisywana roślina może ozdabiać ogród przez wiele lat.

Cis – wymagania iglaka, które warto poznać przed jego posadzeniem

Opisywane drzewa oraz krzewy iglaste możecie posadzić zarówno w miejscach, do których dociera dużo naturalnego światła, jak i w cieniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że najlepiej rośliny te rozwijają się na terenach półcienistych. Jakie wymagania glebowe mają cisy? Uprawę warto rozpocząć na żyznym podłożu o odczynie zasadowym. Dobrze, jeśli ziemia będzie próchnicza i przepuszczalna. Drzewa i krzewy źle natomiast radzą sobie posadzone w miejscach bardzo suchych oraz szczególnie wilgotnych.

Warto także zauważyć, że cis może z powodzeniem rosnąć obok innych roślin. Ze względu na zwięzły system korzeniowy tych roślin, bez trudu je przesadzicie, nawet gdy już urosną. Podczas poszukiwań odpowiedniego miejsca na posadzenie tych krzewów i drzew, dobrze też zwrócić uwagę na to, że bardzo lubią one wysoką wilgotność powietrza. Wymieniając zalety opisywanych roślin, należy także wspomnieć o ich odporności na zanieczyszczenia takie jak spaliny. Jest to szczególnie istotne dla osób mieszkających w większych miastach i chcących rozpocząć uprawę cisów. Wymagania tych iglaków nie są duże, jednak warto o nich pamiętać, sadząc te rośliny.

Jak pielęgnować cis

Cis – uprawa rośliny

Wiele osób sadzi w swoich ogrodach opisywane iglaki, ponieważ doskonale wyglądają, a opieka nad nimi nie jest trudna. Jeśli jednak zdecydujecie się na uprawę opisywanych roślin na swoim terenie, musicie pamiętać o zabiegach, których co jakiś czas potrzebują cisy. Wymagają one regularnego przycinania, jeśli mają tworzyć określone bryły geometryczne lub żywopłot. Najlepiej przycinać je wiosną, zanim rozpocznie się okres wegetacji. Dodatkowe cięcie należy wykonać pod koniec czerwca lub na początku lipca. Po zimie warto usunąć również suche gałązki.

Należy jednak zauważyć, że niektóre odmiany cisów same przyjmują ładne formy i nie wymagają przycinania. Na nie powinni zdecydować się ogrodnicy niemający czasu na te zabiegi. Co więcej, opisywane iglaki nie lubią suchych terenów, dlatego podczas ciepłych okresów bez deszczu, warto podlewać drzewa i krzewy, szczególnie jeśli są młode. Tym roślinom trzeba dostarczać wodę również zimą. Jeżeli spadnie dużo śniegu, należy usunąć go z gałęzi cisów.

Czy posadzenie cisa na balkonie to dobry pomysł?

Cis to iglak, który nie tylko doskonale prezentuje się w przydomowym ogrodzie, lecz także może być uprawiany w doniczkach na balkonie czy tarasie. Są one dobrym wyborem nawet dla osób mieszkających w centrum miasta, ponieważ, tak jak zostało już wspomniane, iglak jest odporny na działanie zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. Co więcej, rośliny te wolno rosną, dlatego nie musicie martwić się, że po kilku miesiącach będą za duże, aby stać na balkonie. O czym jeszcze pamiętać podczas uprawy cisu w doniczce? Wymagania rośliny nie ulegają zmianie, dlatego warto dobrać do niego ziemię i pamiętać o jego podlewaniu.

Cis – odmiany, które warto uprawiać

Chcąc rozpocząć uprawę cisa na balkonie lub posadzić tego rodzaju iglaka w swoim ogrodzie, warto poznać wszystkie jego odmiany. Poszczególne typy różnią się od siebie wysokością, tempem wzrostu, a także kolorem igieł. W doniczkach dobrze będzie rosnąć też m.in. cis pospolity „Summergold” na tle innych iglaków wyróżniający się złotożółtymi igłami. Doskonale wygląda on postawiony obok innych roślin, których kwiaty mają żywe, ciepłe kolory. Osiąga około metr wysokości i 2-3 metry szerokości. Jeśli szukacie niższej rośliny, na balkonie możecie też uprawiać odmianę „Amersfoort”, mającą krótkie, grube igły.

Jeśli marzycie o urozmaiceniu swojego ogrodu cisami? Odmiany, na które powinniście zwrócić uwagę to:

  • cis pospolity „David” – może osiągnąć około 2 metrów wysokości. Ze względu na to, że jest wąski, warto go posadzić nawet w niewielkich ogródkach. Młode iglaki mają żółte igły, a starsze – ciemnozielone;
  • cis pospolity „Fastigiata” – rośnie w górę nawet do 5 metrów. Wszystkie gałęzie pokryte zielonymi igłami skierowane są ku górze, co odróżnia tę odmianę od pozostałych drzew oraz krzewów;
  • cis pośredni „Krzysztof” – polska odmiana, która jest nieco niższa, ale doskonale sprawdza się do wykonania z niej żywopłotów. Od innych iglaków odróżniają go złote obwódki zielonych igieł;
  • cis japoński „Rustique” – iglak polecany do większych ogrodów. Można wykorzystać go do zrobienia żywopłotów. Osiąga wysokość około 2,5 metrów.

Doskonale w ogrodach wyglądają również takie odmiany jak cis pospolity „Elegantissimia” czy „Adpressa Aurea”. Musicie jednak pamiętać, że w zależności od wybranej rośliny, jej wymagania mogą być nieco inne. W związku z tym warto przed zakupem wybranej odmiany zapytać sprzedawcę, czy jest ona odpowiednia do Waszego ogrodu lub, czy dany cis na balkonie będzie prawidłowo rosnąć. Nasz zespół pomoże w zakupie odpowiednich roślin i doradzi, jak dbać o iglaki.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie zalety ma cis?

Cis to iglak, który świetnie wygląda w ogrodzie. Jego plusem jest także fakt, że nie wymaga on czasochłonnej pielęgnacji.

Czy owoce cisu są trujące?

Owoce cisu zawierają silne toksyny, dlatego nie można ich spożywać. Jeśli posadzicie cis na balkonie lub w ogrodzie, uważajcie, aby dzieci i zwierzęta domowe ich nie zjadły.

Czy cis można posadzić w doniczce?

Niektóre odmiany cisu można posadzić w doniczce. Doskonale sprawdzą się one jako ozdoba balkonu, ponieważ są odporne na zanieczyszczenia powietrza.