Rośliny do biura - zbędny dodatek?

Biurowe powierzchnie także potrzebują zieleni i to nie tylko ze względów wizualnych.

Rośliny biurowe sprawiają, że pracownicy lepiej wykonują swoje obowiązki, ze względu na dotlenione pomieszczenie oraz energię, którą wprowadza zielony kolor. Dodatkowo kwiaty biurowe podkręcają kreatywność na stanowiskach, które tego wymagają oraz zwiększają produktywność i poprawiają samopoczucie.

Niestety nie każda roślina nadaje się do tego typu wnętrz i nie każda przetrwa nawał pracy, z którym obcują na co dzień pracownicy.

Jakie rośliny w takim razie sprawdzą się do biura?

Top 3 najbardziej odpornych roślin do biura

Zamiokulkas zamiolistny

Popularna roślina, która odnajduje się zarówno w domu, jak i w biurze. Rośnie w zacienionych miejscach oraz nie lubi zbyt częstego podlewania. W razie uschnięcia można ją szybko przywrócić do życia, odcinając nadziemną część i wznawiając podlewanie.

Wężownica gwinejska

Odnajdzie się w miejscu ze słabym oświetleniem oraz nie wymaga częstego nawożenia i podlewania. Ma bardzo oryginalne, szerokie zielone liście z żółtymi obrzeżeniami, które ożywią każde wnętrze.

Skrzydłokwiat

Określany jest mianem najłatwiejszej rośliny do utrzymania. Nie lubi nasłonecznienia oraz przelewania i jest umiarkowanie odporny na wysuszenie. Wszystkie odmiany skrzydłokwiatu są zielone przez cały rok, co gwarantuje nam piękną zieleń w biurze przez 12 miesięcy w roku.

Rośliny do biura - oczyszczające powietrze

Czy słyszeliście, że niektóre gatunki roślin oczyszczają powietrze z dymu papierosowego oraz niebezpiecznych substancji wydzielanych na przykład przez monitory czy drukarki? Takie rośliny oczyszczające koniecznie powinny znaleźć się w każdym biurze. Poszukując doniczkowych kwiatów do biura, warto zastanowić się nad:

  • Palmą koralową , która oczyszcza powietrze z amoniaku i formaldehydu, znajdującego się w monitorach, drukarkach i fotokopiarkach,
  • Paprotką – usuwającą szkodliwe promieniowanie, co sprawia, że warto ją mieć koło monitora. Dodatkowo świetnie nawilża i jonizuje powietrze,
  • Filodendronem – pochłania on formaldehyd, amoniak i benzen. Ta roślina wymaga umiarkowanego podlewania oraz temperatury pokojowej.
  • Figowcem Benjamińskim, potocznie znanym jako Fikus – absorbuje formaldehyd, benzen i trójchloroetylen. Jest to ozdobna roślina o drobnych, błyszczących liściach.
  • Zielistką, czyli jedną z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Zielistka  pochłania formaldehyd i benzen, znajdujący się w dymie tytoniowym.
  • Orchideą – ta roślina, którą nazywa się zamiennie storczykiem, neutralizuje ksylen, czyli szkodliwe promieniowanie przez komputery i telewizory. Dodatkowo usuwa także aceton, chloroform oraz szkodliwy aldehyd mrówkowy, który paruje z mebli i parkietu.

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Niezniszczalne rośliny do biura?

Niestety, ale rośliny w biurach są często bardzo zaniedbywane. Problemem jest głównie brak regularnego podlewania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją kwiaty, które praktycznie nie potrzebują opieki i świetnie sprawdzą się właśnie w biurze.

Jakie korzystne działanie wykazują rośliny w biurze?

Oczyszczanie i podnoszenie wilgotności powietrza, zmniejszanie promieniowania od urządzeń elektronicznych, estetyczne i naturalne zdobienie wnętrz, a nawet poprawianie samopoczucia – to tylko niektóre zalety dekorowania biura roślinami doniczkowymi.

Nawilżanie powietrza w biurze ?

Jeżeli posiadasz w biurze osobę, która będzie regularnie dbać o kwiaty, postaw na rośliny do biura, które nawilżą pomieszczenie, a praca w nim będzie o wiele przyjemniejsza. Należą do nich papirusy, begonie, bluszcze czy paprocie. Dzięki nim powietrze będzie nawilżone, a Twoim pracownikom będzie oddychać się znacznie lepiej. Warto jednak mieć na uwadze, że rośliny tego typu bardzo lubią być podlewane oraz wymagają systematyczności i odpowiedniej opieki.

Gdzie kupić rośliny do biura?

Zarówno osoby, które są doświadczonymi ogrodnikami, jak i amatorzy domowych upraw, powinni kupować rośliny wyłącznie w sprawdzonych sklepach oraz centrach ogrodniczych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego Centrum Ogrodniczego w Luboniu k. Poznania!

Odkryj spokój i relaks wśród zieleni