Najpiękniejsze rośliny balkonowe

Kwiaty i rośliny na balkon wybiera się w zależności od warunków ich uprawy. Inne rośliny polecamy na balkon od strony południowej, a inne od strony północnej, wschodniej czy zachodniej.

W naszym Centrum Ogrodniczym w Luboniu k. Poznania znajdują się przeróżne nasiona oraz sadzonki roślin balkonowych. Chętnie pomożemy w wyborze najpiękniejszych gatunków. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i sprawdzenia, które kwiaty balkonowe są najbardziej popularne.

Rośliny balkonowe

Popularne gatunki kwiatów balkonowych

Pelargonia

Roślina nazywana królową balkonów. Pelargonia jest łatwa w uprawie i kwitnie przez cały sezon (od maja do pierwszych przymrozków). Te kwiaty balkonowe dzieli się na rabatowe, bluszczolistne oraz wielokwiatowe. Pelargonie są dostępne w wielu kolorach, są odporne na chłody i wietrzną pogodę. Można je sadzić w skrzynkach balkonowych lub wiszących pojemnikach.

Surfinia

Surfinia jest odmianą petunii ogrodowej. Cechą charakterystyczną tego kwiata balkonowego są piękne zwisające pędy oraz bujne kwitnienie. Świetnie prezentuje się w wiszących pojemnikach i w skrzynkach balkonowych. Surfinie występują w odmianach wielobarwnych lub z kwiatami jednobarwnymi: purpurowymi, różowymi, żółtymi, czerwonymi lub niebieskimi.

Begonia

Begonia jest rośliną, którą można uprawiać zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Zyskała dużą popularność i zdobyła serce zarówno amatorów ogrodnictwa, jak i zaawansowanych florystów z tego względu, że dobrze radzi sobie nawet w zacienionych warunkach. Charakteryzują je ozdobne liście i kwiaty przybierające ciekawe barwy. Na balkonie begonia może kwitnąć od czerwca aż do października.

Kwiaty na balkon - różne strony świata

Zakup kwiatów doniczkowych determinuje nie tylko poziom zaawansowania uprawy czy piękny wygląd danego gatunku rośliny. Doniczkowe kwiaty na balkon warto wybrać ze względu na różne kierunki geograficzne i związane z tym nasłonecznienie balkonu o różnych porach. Rośliny balkonowe, które lubią światło, nie będą dobrze rozwijać się i kwitnąć w zacienionym stanowisku. Poniżej przedstawiamy gatunki kwiatów polecanych z uwagi na położenie balkonu względem stron świata, a tym samym – ich poziom nasłonecznienia.

  • Południe. Najbardziej nasłonecznione balkony to te wychodzące na stronę południową – to właśnie tu najlepiej będą kwitnąć rośliny światłolubne:pelargonia, surfinia, lobelia, begonia, nasturcja, werbena, lantana pospolita, uczep rózgowaty, lawenda, wilec ziemniaczany.
  • Zachód. Wysokie temperatury panujące na balkonie od strony zachodniej sprawiają, że jest to najtrudniejsza przestrzeń do przechowywania i uprawy roślin. Kwiaty balkonowe na powierzchni od strony zachodniej muszą być przede wszystkim regularnie podlewane. Rośliny balkonowe na zachodnią stronę to: lawenda, celozja pierzasta, pelargonia, bratki, werbena, aksamitka, niecierpek, a także różnego rodzaju pnącza i bluszcze.
  • Północ. W ciągu dnia na balkon od strony północnej dociera najmniej promieni słonecznych. Warto wybrać wówczas rośliny balkonowe cieniolubne:begonia bulwiasta, lobelia przylądkowa, fuksja mieszańcowa, niezapominajki, bluszcz, paprocie, a także niektóre iglaki, takie jak cisy.
  • Wschód. Dobre warunki wzrostu na balkonie od strony wschodniej sprawiają, że wiele roślin poczuje się tu dobrze. Słońce operuje tu od godzin porannych, ale jeszcze nie jest zbyt ostre i nie powoduje poparzeń roślin. Kwiaty balkonowe, które sprawdzą się na takiej przestrzeni, to:fuksja, koleus, pelargonia rabatowa i bluszczolistna, niecierpki, werbena ogrodowa, surfinie i petunie, begonia, róże.

Kwiaty balkonowe pięknie prezentują się o każdej porze dnia. Mogą poprawić nastrój przy porannym podlewaniu, umilać chwile podczas popołudniowego relaksu i wprowadzać wyjątkowy nastrój oraz pięknie odbijać wieczorny blask. To, jakie kwiaty balkonowe wybrać, w głównej mierze zależy również od sezonu. Eksperci z Centrum Ogrodniczego z Lubonia k. Poznania chętnie doradzą najlepsze rozwiązania!

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe na zimę?

Rośliny balkonowe w okresie zimowym są narażone na przemarzanie, ponieważ ich korzenie osłania wyłącznie cienka warstwa ziemi oraz doniczka. Rośliny jednoroczne obumierają wraz z pierwszym przymrozkiem. Byliny, krzewy liściaste i pnącza mogą jednak bezpiecznie przezimować na balkonie. Doniczkę należy odizolować od posadzki np. kawałkiem styropianu. Doniczkę warto także okryć słomą lub tekturą falistą oraz umieścić w drewnianej skrzyni wypełnionej suchymi liśćmi bądź korą.

Kiedy sadzić rośliny balkonowe?

Optymalnym terminem na pierwsze sadzenia roślin balkonowych jest koniec kwietnia lub początek maja. Należy jednak obserwować pogodę i w razie zapowiadanych przymrozków schować kwiaty balkonowe do wnętrza.

Które kwiaty balkonowe są łatwe w uprawie?

Wśród łatwych w uprawie roślin i kwiatów na balkon znajduje się: pelargonia, petunia, surfinia, lobelia, bratki, begonia, aksamitka, fuksja, mięta, niecierpek, werbena, celozja pierzasta, funkia, lawenda wąskolistna.

Jakie rośliny mogą zimować na balkonie?

Świerk, tuja, jałowiec, sosna, irga, bez na pniu, magnolia i róża – te rośliny i kwiaty mogą zimować na balkonie. Ważne jest jednak ich odpowiednie zabezpieczenie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża.

Odkryj spokój i relaks wśród zieleni