Jakie sukulenty i kaktusy wybrać do domu?

Sukulenty to rośliny, które przez specyficzne i ekstremalne warunki klimatyczne z ograniczoną dostępnością wody, wytworzyły osobliwą morfologię ciała, przekształciły i zredukowały liście oraz wykształciły tkankę wodną, w której gromadzą wodę.

Nazwa sukulentów pochodzi od łacińskiego succulentus, co oznacza soczysty. Sukulenty występują najczęściej na pustyniach. Nie ma jednoznacznej definicji tego gatunku roślin – niektóre źródła mówią, że to rośliny magazynujące wodę wyłącznie w łodydze i liściach, inne – że w korzeniach.

Kaktusy to z kolei rośliny zaliczane do sukulentów, dlatego wśród miłośników tego rodzaju roślin znane jest powiedzenie, że każdy kaktus to sukulent, ale nie każdy sukulent to kaktus.

Sukulenty - gatunki popularne

Sansevieria gwinejska

Łatwy w uprawie sukulent, znany także pod nazwą wężownicy gwinejskiej. Sansevieria to żelazna roślina, odporna na wszelkie zaniedbania. Może stać w mało nasłonecznionym miejscu i nie być podlewana kilka miesięcy. Sansewierię można delikatnie podlewać najczęściej raz na dwa tygodnie latem, a zimą znacznie ograniczyć tę czynność.

Kaktus Rhipsalis

Oryginalny kaktus doniczkowy, nazywany również patyczakiem. Nie lubi pełnego nasłonecznienia, ponieważ ekspozycja na słońce często powoduje poparzenia pędów i przebarwienia rośliny. Najlepiej rośnie tam, gdzie ma zapewnioną dużą ilość słońca rano i pełny cień po południu. Źle znosi suszę i wymaga regularnego podlewania (nie częściej niż raz w tygodniu).

Echeveria (eszeweria)

Atrakcyjny sukulent o oryginalnych liściach. Eszeweria nie należy do całkowicie bezobsługowych sukulentów - jednak cechuje się dużą odpornością na suszę. Ma grube i mięsiste liście, które mogą być gładkie i błyszczące bądź matowe, pokryte meszkiem lub włoskami. Przy podlewaniu eszewerii należy zwrócić uwagę na to, by woda nie dostała się do wnętrza rozety. Występuje w różnych kolorach.

Sukulenty - niewymagające i łatwe w uprawie rośliny domowe

Trudne warunki, do których musiały się dostosować sukulenty i kaktusy, sprawiły, że te rośliny są łatwe w uprawie i tolerancyjne na ewentualne zaniedbania. Nie oznacza to jednak, że sukulenty będą rosnąć same. Przedstawiamy 5 najważniejszych zasad pielęgnacji sukulentów:

  • Lokalizacja – najlepszym stanowiskiem dla kaktusów oraz sukulentów jest parapet przy oknie od południowo-wschodniej strony.
  • Podlewanie – należy zadbać, by sukulenty nie miały mokrego podłoża. Latem podlewa się je około 1-2 razy w tygodniu, zimą – średnio raz na miesiąc. Największym błędem, który można popełnić przy uprawie sukulentów, jest ich nadmierne podlewanie.
  • Wilgotne powietrze – latem kaktusy i sukulenty lubią delikatne spryskiwanie miękką wodą, ale dobrze czują się nawet w gorących i suchych mieszkaniach czy biurach.
  • Nawóz – latem warto nawozić sukulenty raz na dwa tygodnie. Należy przy tym pamiętać, żeby preparat nie miał dużej dawki azotu.
  • Przesadzanie – sukulenty nie lubią i nie wymagają częstego przesadzania. Czynność tę wykonuje się dopiero w sytuacji, gdy doniczka robi się za mała (zwykle co 3-4 lata).

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o sukulenty?

Dbanie o sukulenty polega przede wszystkim na zrezygnowaniu z nadgorliwości. To rośliny, którymi można zająć się raz na jakiś czas, a one będą nam za to wdzięczne. Podlewanie raz w miesiącu, dbanie o to, by podłoże kaktusów nie było wilgotne i przesadzanie raz na kilka lat to gwarancja sukcesu w uprawie sukulentów.

Jakie sukulenty wybrać?

Wśród najpopularniejszych znajdują się: aloes zwyczajny, echeveria elegans, sansevieria gwinejska, rhipsalis, grubosz jajowaty, haworsja pasiasta, portulacaria afra i wiele innych.

Kiedy przesadzać sukulenty?

Większość sukulentów rośnie wolno i nie wymaga częstego przesadzania. W niektórych przypadkach rośliny przesadza się co kilka lat dopiero wtedy, gdy obecna doniczka jest za mała.

Jak podlewać sukulenty?

Niezbyt często 🙂 Nie wolno nalewać wody do środka rozety, ponieważ to może spowodować jej gnicie. Trzeba dodatkowo dbać, by podłoże nie było wilgotne.

Odkryj spokój i relaks wśród zieleni