Rośliny ozdobne - gatunki domowe

Miłośnikom naturalnych dekoracji polecamy rośliny ozdobne doniczkowe, które zachwycają przepięknym wyglądem. Dobrze prezentują się w każdych wnętrzach.

Rośliny ozdobne wprowadzają do domu wyjątkową atmosferę: poprawiają samopoczucie, nawilżają i oczyszczają powietrze, pomagają w odprężeniu się, a do tego mogą stanowić efektowną dekorację wnętrza.

Wyszukujemy najbardziej oryginalne i ciekawe odmiany roślin, dlatego z naszej oferty mogą skorzystać zarówno amatorzy domowych upraw, jak i prawdziwi fani botaniki.

Najlepsze rośliny ozdobne doniczkowe

Kentia/Kencja (Howea forsteriana)

Kentia to palma, która staje się coraz popularniejszym elementem wystroju domów oraz biur. Może osiągnąć wysokość nawet 2,5 metra w donicy. Łodygi młodych liści są zielone, ale w miarę upływu czasu zmieniają kolor na szary. Swoją popularność kentia zawdzięcza prostej uprawie i wytrzymałości. Lubi półcieniste stanowisko, lekko kwaśny odczyn gleby, wysokie donice oraz delikatnie wilgotną ziemię.

Palma koralowa (Chamaedorea elegans)

Popularna ozdoba wnętrz. CVharakteryzuje się prostą uprawą. Lubi stanowisko, do którego docierają poranne promienie słoneczne. Zbyt duże nasłonecznienie może jednak spowodować poparzenia liści. Chamaedorea elegans będzie dobrze rosnąć w lekko kwaśnym, żyznym i przepuszczalnym podłożu. Nie wymaga częstego przesadzania. Palma koralowa wymaga regularnego zraszania, jednak ostrożnego podlewania, ponieważ nie toleruje nadmiaru wody.

Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia)

Ogromną popularnością cieszy się właśnie ta palma, o ozdobnych, wachlarzowatych i niemal okrągłych liściach, które zachwycają wykończeniem i zielonym kolorem. Livistona rotundifolia w odpowiednich warunkach rośnie powoli wzwyż. Preferuje półcień, choć może być stopniowo przyzwyczajana do słońca. Co ważne - przy jej podlewaniu zawsze należy wylewać wodę z podstawka, ponieważ najgorsza dla tej palmy jest nadmierna wilgoć podłoża.

Rośliny ozdobne - przykładowe gatunki

Oprócz wyżej wymienionych roślin ozdobnych do domu można skusić się również na poniższe gatunki:

  • Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) – tropikalny gatunek roślin ozdobnych, niezwykle łatwy w uprawie i dobrze znoszący warunki panujące w domach oraz mieszkaniach. Charakterystyczne głęboko powycinane liście stanowią ozdobę każdego wnętrza. Nie lubi zbyt wiele światła ani wody, choć istotna jest dla niej konsekwencja w podlewaniu. Ważne, by korzenie monstery nie stały w wodzie.
  • Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – dekoracyjne błyszczące ulistnienie jest cechą charakterystyczną zamiokulkasa. Mięsiste liście rosną na grubych pionowych pędach. Zamioculcas nazywany jest żelazną rośliną, ma niewielkie wymagania, rośnie dość wolno, ale pięknie dekoruje każde wnętrze. Należy do roślin, które oczyszczają powietrze. Zamiokulkas nie lubi nadmiaru wody, dlatego idealnie nadaje się do uprawy dla osób początkujących.
  • Figowiec benjamina (Ficus benjamina) – jeden z najlepiej znanych gatunków fikusów z małymi liśćmi. Osiąga wysokość powyżej 5 metrów, dlatego decydując się na ten gatunek, warto pamiętać, że za jakiś czas roślina ozdobna będzie zajmować dużo miejsca. Ficus benjamina lubi dobrze oświetlone stanowiska (w przeciwnym razie będzie tracił liście). Nie można dopuścić do tego, by roślina stała w wodzie, dlatego latem podlewa się ją 2 razy w tygodniu, a zimą średnio raz na 10 dni.
  • Figowiec lirolistny (Ficus lyrata) – zwany fikusem lub figowcem, którego cechą charakterystyczną są liście w kształcie skrzypiec lub liry. Fikus lirolistny preferuje nasłonecznione stanowiska (jednak w formie rozproszonego światła). Nie lubi przeciągów ani zmiany miejsca, ale przynajmniej raz w roku wymaga przesadzania. Zalecane jest także cotygodniowe odkurzanie liści figowca wilgotną szmatką. Optymalna częstotliwość podlewania: raz na tydzień letnią wodą.
  • Oplątwy (Tillandsie) – wyjątkowa i oryginalna roślina, która nie wymaga sadzenia. Oplątwy nie posiadają standardowych korzeni, a wodę i składniki odżywcze wchłaniają za pośrednictwem liści. To oznacza, że nie trzeba ich sadzić w doniczce ani w glebie. Wystarczy, że położy się je w wybranym miejscu w domu. Warto wiedzieć, że nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, dymu papierosowego ani zanieczyszczeń powietrza.
  • Anturium (Anthurium clarinervium) – egzotyczna roślina o wyjątkowym ciemnym kolorze z jasnym nieregularnym użyłkowaniem. Zyskała popularność głównie dzięki charakterystycznym liściom w kształcie serca. Lubi jasne stanowisko i umiarkowane podlewanie. To dość rzadko spotykana odmiana anthurium spośród tysiąca gatunków.

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Czy rośliny ozdobne nadają się do każdego domu?

Oczywiście! Niezależnie od tego, jaki styl panuje w Twoich wnętrzach, na pewno pomożemy wybrać Ci rośliny, które uzupełnią dom odrobiną egzotyki. Wybierzesz u nas figowce, palmy, a nawet sukulenty.

Dlaczego warto wybrać rośliny ozdobne do domu?

Dostępne w naszym asortymencie rośliny ozdobne doniczkowe, pomimo egzotycznego pochodzenia, są przystosowane do warunków panujących w domach i mieszkaniach w naszym klimacie. W efekcie nawet bez dużego nakładu pracy rośliny ozdobne mogą cieszyć oko i pięknie uzupełniać wnętrza.

Jakie rośliny ozdobne wybrać?

Wśród najpopularniejszych roślin ozdobnych do wnętrz wyróżnia się między innymi monsterę (Monstera deliciosa), palmę koralową (Chamaedorea elegans) oraz kentię (Howea forsteriana). Początkującym poleca się oplątwy (Tillandsie) lub zamiokulkasa (Zamioculcas zamiifolia).

Jak dbać o rośliny ozdobne?

Porady dotyczące pielęgnacji roślin ozdobnych zależą w głównej mierze od wymagań poszczególnych gatunków. Na przykład oplątwy (Tillandsie), które nie wymagają sadzenia, lubią delikatne zraszanie miękką i odstaną wodą, a palma koralowa (Chamaedorea elegans) nie lubi częstego przesadzania. Co gatunek, to inne porady i rozwiązania. Chętnie porozmawiamy o sekretach pielęgnacji oraz doradzimy wybór najlepszych roślin ozdobnych.

Odkryj spokój i relaks wśród zieleni