Relaks w otoczeniu zieleni jest niezwykle przyjemny, dlatego coraz więcej z nas marzy o własnym mini ogródku na balkonie. Czy jest to możliwe? Tak! Wystarczy znaleźć trochę miejsca i wybrać kilka gatunków roślin odpowiednich dla siebie. Szukając roślinek, postaw na najlepsze, które będą służyć Ci przez wiele lat. Jakie drzewa i krzewy nadają się do uprawy w donicach na balkonie? Poznaj wybrane gatunki drzew i krzewów, które doskonale zaaranżują Twój taras.

Drzewa do donic na taras – na co zwrócić uwagę?

Nawet na niewielkim balkonie lub tarasie można zasadzić drzewo lub krzew w donicy. Ważne, aby skupić się na miniaturowych drzewkach, którym zapewnimy optymalne warunki do rozwoju. Formy karłowate z powodzeniem rosną w donicach i pojemnikach. Na balkonie najlepiej sprawdzą się drzewa wąskie i kolumnowe. Decydując się na drzewko, koniecznie zapytajmy o wzrost rośliny. Zbyt duże i rozłożyste nie nadają się do donic ze względu na rozrost korzeni. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wybierajmy drzewka wolno rosnące. Zainteresujmy się gatunkami, które nie będą wymagające. Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym wyjeżdżamy na urlop, dlatego dobrze jest wybrać rośliny odporne na susze i mrozy. Drzewa do donic na balkon wybieramy nie tylko pod kątem ich pielęgnacji i oczekiwań, ale także walorów estetycznych.

Jakie gatunki drzew można sadzić w donicach?

Zależy nam, aby balkony i tarasy szczególnie w sezonie wiosennym i letnim prezentowały się pięknie. Nic w tym dziwnego! W końcu to wizytówka naszego domu. Sadźmy drzewka, krzewy i kwiaty, które odwdzięczą się nam kolorowymi kwiatami i bujnymi liśćmi. Zastanówmy się, czy chcemy miniaturowe drzewka przypominające te, które rosną w lesie, czy może rośliny ozdobne charakteryzujące się pięknymi kwiatami. Trzecim wariantem drzewek miniaturowych są drzewka owocowe. Pełnią rolę dekoracyjną i dostarczają nam smacznych sezonowych owoców.

Miniaturowy las na balkonie

Jeśli podejmiemy decyzję o tworzeniu mini lasu na balkonie, wybierajmy różne formy pienne roślin z ozdobnymi liśćmi. Tutaj dobrze sprawdzają się takie gatunki jak wierzba całolistna, wierzba babilońska, bukszpany i cyprys na pniu. Prócz drzewek liściastych na balkonie można uprawiać rośliny iglaste. Słoneczny balkon od strony południowej sprzyja rozwojowi iglaków. Nasłonecznione stanowisko lubią tuje, modrzewie i jałowce. Z kolei tarasy od północy tworzą idealne warunki dla cisów lubiących cień. Ciekawą alternatywą są drzewka owocowe. Miniaturowe jabłonki, drzewka cytrusowe, grusze, czereśnie i śliwki w odmianie kolumnowej kwitną wiosną, a jesienią dostarczają owoców.

Kwiaty balkonowe

Zielone drzewka w towarzystwie balkonowych kwiatów stworzą niepowtarzalne miejsce do relaksu. Na tradycyjnym balkonie nie może zabraknąć pelargonii, surfinii i begonii. Kwiaty są dostępne w różnych opcjach kolorystycznych. Z powodzeniem prawidłowo rozwijają się zarówno w donicach, doniczkach wiszących, korytkach, jak i skrzynkach balkonowych. Są to rośliny balkonowe, które lubią światło. Najlepsze dla nich będą stanowiska południowe.

Co daje nam balkon pełen kwiatów i zielonych roślin?

Kwiaty, krzewy i drzewka działają kojąco i poprawiają nastrój. Tylko godzina tygodniowo przebywania wśród drzew i kwiatów relaksuje nas oraz poprawia naszą koncentrację. Co więcej, zielone rośliny tłumią hałas i poprawiają jakość powietrza. Rośliny oczyszczające powietrze pochłaniają zanieczyszczenia dzięki aparatom szparkowym podczas cyklu oddechowego. W naturalnej filtracji powietrza skuteczne są Bluszcze Pospolite, Epipremnum Złociste oraz Dracena Obrzeżona. To rośliny, które doskonale oczyszczają powietrze ze smogu elektromagnetycznego oraz toksyn.

kwiaty na balkon

Drzewka na balkon – jak pielęgnować roślinność?

Drzewkom w donicach musimy dostarczyć właściwe podłoże i doniczkę. Podłożę stanowi ziemia ogrodnicza z dodatkiem gliny. Doniczka musi mieć otwory odpływowe, aby korzenie nie uległy zgniciu. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Nawozić możemy środkami dedykowanymi danemu gatunkowi. Niewskazane jest przelewanie i przesuszanie. Kupując różne gatunki roślin, zawsze pytajmy ogrodników o ich wymagania. Jeżeli nie mamy czasu na pielęgnację, postawmy na kilka roślinek z jednego gatunku. Będzie nam łatwiej o nie dbać. Rośliny całoroczne na zimę trzeba okryć, aby ich pędy nie zamarzły. Wyjątkiem są mrozoodporne iglaki.

Donice i doniczki?

Kiedy wybór drzewek i krzewów mamy już za sobą zadbajmy o to, aby rośliny pięknie się prezentowały. Dzięki oryginalnym donicom stworzymy niepowtarzalny klimat. W sklepie Strączkowscy Centrum Ogrodnicze znajdziemy szeroki wybór donic, doniczek i korytek na balkon odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Nie brakuje nowoczesnych, pięknych i solidnych produktów przeznaczonych zarówno dla drzewek, krzewów, ale także mini kaktusów i bonsai. Szeroki wybór produktów pozwala na aranżację balkonu i ogrodu w wybranym przez siebie stylu. Na przykład miłośnicy minimalistycznych i skandynawskich dodatków z pewnością zainteresują się prostymi donicami drewnianymi lub ceramicznymi. Jeżeli wyobrażamy sobie swój balkon w stylu surowym, to idealnie nadawać się będą donice betonowe. W tworzeniu balijskiego klimatu pomogą nam wiklinowe i wiszące donice

Jakość to podstawa – Centrum Ogrodnicze Strączkowscy

Szukacie zdrowych i pięknych sadzonek? Sprawdźcie ofertę, naszego centrum ogrodniczego. Z pasją prowadzimy rodzinną firmę ogrodniczą od 1922 roku. Oferujemy kompleksowy asortyment do tworzenia i pielęgnacji ogrodów oraz balkonów. Prócz roślin ozdobnych, drzewek na balkon i krzewów, znajdziecie wysokiej jakości podłoża, nawozy i akcesoria ogrodnicze. Posiadamy zewnętrzną szkółkę roślin, w której rozwijają się rośliny ogrodowe i balkonowe. Doświadczenie i pasja pozwalają nam na sprowadzanie najciekawszych odmian. A naszą misją jest przekazywanie radości i satysfakcji płynących z pasji do kwiatów i roślin.