Krzewy ozdobne mogą z powodzeniem udekorować teren wokół domu, sprawiając, że każda chwila na świeżym powietrzu jest wyjątkowa. Jednymi z chętnie wybieranych roślin są hortensje ogrodowe, które wyróżniają się przede wszystkim pięknymi kwiatami przyciągającymi uwagę każdego, kto obok nich przejdzie. Dlaczego warto postawić na tego rodzaju krzewy? Jak o nie odpowiednio zadbać?

Hortensja ogrodowa — cechy charakterystyczne

Zanim odpowiemy na pytanie, jak dbać o hortensje, warto przedstawić nieco opisywaną roślinę. Jest ona zaliczana do rodziny hortensjowatych. Określa się ją także mianem wodnego krzewu, co ma związek z jej łacińską nazwą — Hydrangea — która w tłumaczeniu oznacza „pojemnik na wodę". Mówi się również, że określenie opisywanej rośliny może mieć związek z imieniem Hortensja lub z łacińskim słowem hortus — ogród. Skąd pochodzi hortensja ogrodowa? Jej korzeni należy szukać w południowej i wschodniej Azji. Obecnie spotkacie ją w wielu krajach na całym świecie.

Opisywana hortensja ogrodowa dorasta najczęściej do 1,5 metra, choć istnieją również odmiany, które mogą być wyższe. Wyróżniają ją owalne, gęste liście, najczęściej w kolorze ciemnozielonym. Krzewy te są jednak głównie uwielbiane za swoje bogate kwiatostany kwitnące od czerwca do sierpnia. Warto zaznaczyć, że przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny będą zachwycać swoimi kwiatami jeszcze przez całą jesień. Można sadzić je pojedynczo lub razem z innymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje. Niektórzy robią z nich nawet oryginalne żywopłoty.

Kwiaty hortensji ogrodowej — jakie mogą mieć kolory?

Kwiaty opisywanego krzewu mają różne odcienie. Można spotkać śnieżnobiałe warianty, jak i rośliny zachwycające różową barwą. Oprócz tego wiele osób ma na swoich posesjach również rośliny liliowe, czerwone oraz niebieskie. Od czego zależy kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Wbrew pozorom, nie od wybranej odmiany, a od gleby, na której posadzi się krzew. Jeśli zależy Wam na tym, aby kwiaty zachwycały odcieniami błękitu, zapewnijcie roślinie kwaśne podłoże. W tym celu sprawdzą się nawozy zawierające potas lub siarczan amonu.

Jeżeli pH gleby będzie wyższe prawdopodobnie uda się uzyskać kwiatostany w odcieniach czerwieni. Marzycie o różowych hortensjach ogrodowych? Zadbajcie o to, aby pH podłoża wynosiło około 5,5. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyjątkiem są białe krzewy, ponieważ ze względu na to, że nie zawierają antocyjanów, nie da się ich odbarwić.

Jakie rodzaje hortensji ogrodowej można wyróżnić?

Hortensja ogrodowa występuje w wielu odmianach. Jedną z najpopularniejszych jest macrophylla. Jej znakiem rozpoznawczym są kuliste kwiatostany z kwiatami płonnymi. Można spotkać również warianty, które w środku kwiatostanów mają kwiaty płodne, a na zewnątrz — płonne, jednak te nie są tak często wybierane ze względu na to, że stosunkowo szybko przemarzają, a przez to rzadziej mają pąki kwiatowe. Trzeba także zaznaczyć, że można znaleźć również hortensje z płaskimi kwiatostanami, które wyróżniają się na tle innych kwiatów.

Jaki rodzaj wybrać dla siebie? Warto zastanowić się nad zaletami i wadami każdego z nich. Oprócz tego dobrze poznać dokładne wymagania opisywanego krzewu i zastanowić się, czy ich spełnienie jest możliwe w określonych warunkach.

Sadzenie hortensji ogrodowej

Na jakim stanowisku powinna być hortensja? Sadzenie można rozpocząć po znalezieniu miejsca, w którym roślinie będzie ciepło. Najlepiej, aby docierało do niej słońce, ponieważ wtedy najlepiej rozwijają się jej kwiaty. Dobrze postawić na półcieniste tereny pod drzewami, gdzie delikatne krzewy będą osłonięte przed deszczem, który mógłby zniszczyć ich kwiaty. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku hortensji ogrodowej należy szczególnie zadbać o wybór gleby dla krzewu.

Uprawa hortensji jest najbardziej owocna, jeśli krzew ma dostęp do lekkiej, żyznej gleby. Niezwykle ważne okazuje się również to, aby podłoże było wilgotne, ponieważ zgodnie ze swoją nazwą, tego rodzaju rośliny ogrodowe bardzo nie lubią suszy. Nie sprawdzą się w tym przypadku gleby gliniaste oraz zalewowe. Warto także mieć na uwadze, że hortensje ogrodowe najlepiej rosną w łagodnym i wilgotnym klimacie morskim, dlatego tak często można je spotkać na Pomorzu oraz zachodzie Polski.

Jak dbać o hortensje?

Prawidłowa pielęgnacja hortensji ogrodowej jest niezwykle ważna, aby krzew mógł rosnąć i zachwycać wszystkich swoimi kwiatami. Przede wszystkim trzeba pamiętać o jej regularnym przycinaniu, ponieważ to zapewni jej doskonały wygląd. Oprócz tego należy uważać, żeby roślina nie była narażona na mróz — jeśli przemarznie, w kolejnym roku prawdopodobnie nie będzie mieć kwiatów. W związku z tym ważne jest pamiętanie o przygotowaniu dla swoich krzewów odpowiednich okryć na zimę.

Jak podlewać hortensje? Tak jak zostało wcześniej wspomniane, opisywane krzewy szybko reagują na brak wody — gdy gleba jest sucha, ich liście oraz kwiaty szybko zaczynają więdnąć. Regularne jej dostarczanie okazuje się szczególnie ważne podczas kwitnienia i wzrostu rośliny. W szczególnie ciepłych miesiącach warto postawić na płynne nawozy, które nie tylko zapewnią hortensji odpowiednią wilgoć, lecz także dostarczą istotne składniki odżywcze.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie przelewać podłoża ani nie zmoczyć kwiatów, bo to może wywołać odwrotny efekt do zamierzonego. Masz jakieś pytania dotyczące hortensji ogrodowej? Zapraszamy do kontaktu z naszym centrum ogrodniczym Strączkowscy — nasi specjaliści podpowiedzą, jak najlepiej zadbać o ten krzew ozdobny.

Najczęściej zadawane pytania:

Kiedy kwitnie hortensja ogrodowa?

Hortensja ogrodowa kwitnie zazwyczaj od czerwca do końca sierpnia, jednak często jej kwiaty można podziwiać jeszcze jesienią.

Jakie jest najlepsze miejsce do sadzenia hortensji ogrodowych?

Hortensje ogrodowe najlepiej sadzić na żyznej glebie w spokojnym, półcienistym miejscu.

Dlaczego warto mieć hortensje w swoim ogrodzie?

Hortensja ogrodowa to dekoracyjny krzew, który swoich zwolenników zdobył przede wszystkim dzięki wyjątkowym, kolorowym kwiatom. Za ich sprawą z powodzeniem może ozdobić każdą posesję.