Zimowe miesiące są szczególnie trudne dla roślin. Niskie temperatury i porywisty wiatr mogą przyczynić się do ich przemarznięcia, a co za tym idzie, niszczenia. Brak odpowiedniej troski o ogród powoduje, że posadzone w nim kwiaty, krzewy czy drzewa wiosną i latem nie będą zachwycać swoim wyglądem. Jak powinna przebiegać ochrona roślin ogrodowych przed mrozem? Kiedy i czym należy je okryć?

Ochrona roślin przed mrozem — kiedy trzeba zacząć o tym myśleć?

Wiele osób, które starannie pielęgnują swoje rośliny w ciepłych miesiącach w roku, obawia się, że ich kwiaty czy krzewy zostaną zniszczone od razu, gdy temperatura zacznie spadać. Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy przykrywać ich od razu, gdy będzie chłodniej, ponieważ to może im bardziej zaszkodzić i doprowadzić do przegrzania. Co więcej, zbyt wczesne zabezpieczenie roślin nierzadko staje się przyczyną ich niewielkiej odporności na mróz.

Okrywanie roślin należy zacząć, gdy ziemia będzie zamarzać. Część osób twierdzi, że najlepiej odczekać około 7 dni od pierwszych przymrozków, jednak dobrze zabezpieczyć rośliny, gdy temperatura spadnie do -5°C. Warto jednak mieć przy tym na uwadze, że wszystkie podejmowane w ogrodzie działania powinny być dopasowywane do posiadanych gatunków kwiatów oraz krzewów. Niektóre rośliny ogrodowe są bowiem mniej odporne na mróz, a inne doskonale radzą sobie nawet w przypadku niższych temperatur.

Od razu po pojawieniu się przymrozków warto za to zabrać z balkonu oraz tarasu rośliny, które zostały wystawione tam na lato i jesień, np. cytrusy czy oliwki, ponieważ te mogą zmarznąć w krótkim czasie. Należy szczególnie zwrócić uwagę na młode rośliny, które nie mają jeszcze tak rozwiniętych korzeni, a przez to zazwyczaj szybciej reagują na niskie temperatury. Wrażliwe na mróz są również m.in. rośliny zimozielone.

Co wykorzystać do zabezpieczania roślin na zimę?

Jeśli ochrona roślin przed mrozem ma przynieść oczekiwane skutki, należy użyć do tego odpowiednich materiałów, które uchronią ich części przed suchym wiatrem oraz niskimi temperaturami. Wśród tych naturalnych można wskazać:

  • suche liście (trzeba uważać, aby nie były one wilgotne, ponieważ to powoduje gnicie chronionych roślin),
  • korę,
  • gałązki drzew i krzewów iglastych,
  • słomę.

Okrywanie roślin na zimę agrowłókniną to kolejny sposób ich zabezpieczenia przed mrozem, który przynosi oczekiwane skutki. Materiał ten jest łatwo dostępny, a przy tym, pozwala krzewom oddychać, przepuszcza światło i umożliwia prawidłową gospodarkę wodną rośliny. Trzeba jednak pamiętać, aby do zabezpieczania roślin wybrać białą agrowłókninę zapewniającą im najlepsze warunki. Oprócz tego niektórzy używają papieru lub słomy do osłonięcia swoich plonów. Warto jednak pamiętać, że pierwszy z wymienionych materiałów nie sprawdzi się w przypadku roślin zimozielonych, ponieważ nie przepuszcza promieni słonecznych, a co za tym idzie, nie pozwala na fotosyntezę.

Do okrywania roślin nie należy wykorzystywać sztucznych materiałów jak torby foliowe, które nie przepuszczają powietrza. Założenie ich na rośliny, może powodować ich zaparzanie, a także gnicie. Nie warto również stosować do zabezpieczenia ziemi torfu, ponieważ ten wchłania wodę i zatrzymuje ją na powierzchni, przez co nie dociera ona do korzeni. Dodatkowym rozwiązaniem, które może pomóc w ochronie roślin wymagających ochrony przed wysuszającym wiatrem, są wiklinowe parawany.

Jakie rośliny potrzebują szczególnej opieki zimą?

Jak zabezpieczyć hortensje przed zimą? Czy do ochrony wrzosów przed wahaniami temperatury wystarczy pokrywa z suchych liści? A może lepiej chronić ich korzenie gałązkami drzew iglastych? Zanim znajdziecie odpowiedzi na te wszystkie pytania, warto zastanowić się, jakie rośliny rzeczywiście wymagają okrycia oraz które ich części są szczególnie wrażliwe na działanie długotrwałych mrozów. Tematem ochrony roślin przed zimą powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, których ogrody zdobią te zimozielone liściaste takie jak laurowiśnie, bukszpany czy mahonie.

Zimą uwagi wymagają także rośliny iglaste w tym cisy oraz żywotniki. Te, podobnie jak wcześniej wspomniane rośliny liściaste, również podczas chłodnych miesięcy w roku muszą pobierać wodę z ziemi, a zadanie to zostaje utrudnione, gdy muszą to robić z zamarzniętej gleby. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, warto także zadbać o rośliny młode, których system korzeniowy nie zdążył się jeszcze odpowiednio rozwinąć, przez co mogą być bardziej wrażliwe na mróz. Dobrze też pomyśleć o wszystkich krzewach znajdujących się w miejscach, do których dociera mocny wiatr.

Nie wiecie, czy konieczna jest ochrona Waszych roślin przed zimą? Nasi ogrodnicy Strączkowscy z chęcią doradzą, w jaki sposób i czym ochronić przed zimnem określone gatunki kwiatów, krzewów czy też drzew. Dzięki temu wiosną będziecie mogli znów cieszyć się pięknymi roślinami w ogrodzie!

Śnieg — sprzymierzeniec czy przeciwnik roślin w ogrodzie?

Planując zabezpieczenie roślin na zimę, wiele osób zastanawia się również nad tym, czy śnieg lepiej zostawić na gałęziach ich roślin czy regularnie go z nich zdejmować. W tym przypadku biały puch często pomaga w ochronie przed mrozem, dlatego w wielu przypadkach nie powinno się go od razu usuwać. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża jego ilość może powodować łamanie gałęzi, szczególnie w przypadku roślin iglastych. O usuwaniu białego puchu należy też pamiętać, jeżeli na krzewy założy się agrowłókninę.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy pomyśleć o ochronie roślin przed mrozem?

O zabezpieczenie kwiatów i krzewów przed zimnem trzeba zadbać, gdy temperatura spadnie do -5°C, a nie podczas pierwszych przymrozków, ponieważ to może przynieść odwrotny efekt.

Czy wszystkie rośliny wymagają ochrony przed mrozem?

To, czy dana roślina potrzebuje osłony przed niskimi temperaturami, zależy przede wszystkim od jej gatunku. Są krzewy, które świetnie radzą sobie w niskich temperaturach, jednak wiele zimą potrzebuje szczególnej opieki.

Czy śnieg trzeba zdejmować z gałęzi krzewów?

Śnieg lepiej usuwać z delikatnych części roślin iglastych, jednak w wielu innych przypadkach, leżący gałązkach, może okazać się przydatny.