Las w słoiku to wyjątkowa dekoracja dla wszystkich miłośników natury. Zamknięte w szkle rośliny zawsze wyglądają doskonale i pasują niemal do każdego wnętrza. Sprawdźcie, jak wykonać jedną z najmodniejszych obecnie ozdób do mieszkania i dowiedzcie się, na czym polega pielęgnacja ogrodu w słoiku.

Czym jest ogród w szkle i dlaczego warto go zrobić?

Ogród w szkle to miniaturka lasu, którą możecie mieć w swoim mieszkaniu. W zamkniętym słoiku powstaje odpowiedni dla roślin mikroklimat, dzięki czemu są one niemal samowystarczalne, a opieka nad nimi nie zajmuje dużo czasu. Taka dekoracja stanowi oryginalne dopełnienie wystroju wnętrza, świetnie prezentując się zarówno w salonie, jak i w sypialni. W zależności od wybranego naczynia, las w słoiku może być niewielkim dodatkiem lub dużą, przyciągająca wzrok ozdobą, która ożywi pomieszczenie, a także nada mu niepowtarzalny charakter.

Las w szkle przypadnie do gustu szczególnie osobom, które cenią kontakt z naturą i chciałaby mieć jej namiastkę w swoim mieszkaniu. Co więcej, rośliny pomogą się wyciszyć oraz zrelaksować, a obserwowanie rozwoju ogrodu w słoiku na pewno stanie się dla domowników ciekawym zajęciem. Należy również podkreślić, że samo wykonanie tego rodzaju dekoracji nie jest trudne i mogą ją zrobić nawet osoby, które nie mają rozwiniętych zdolności manualnych.

Czego potrzebujecie do zrobienia lasu w szkle?

Do wykonania ogrodu w szkle będziecie potrzebować:

  • pojemnego, przezroczystego naczynia, np. litrowego lub dwulitrowego słoika,
  • ziemi – sprawdzi się ta, którą wykorzystujecie do innych roślin doniczkowych,
  • keramzytu będącego warstwą drenażową,
  • węgla aktywowanego, oczyszczającego wodę,
  • wybranych roślin,
  • ozdób, którymi chcecie ozdobić swój las w słoiku.

Podczas zakupu roślin, należy zwrócić uwagę na to, aby wybrane warianty były odporne na wilgoć. Ponadto powinny one wolno rosnąć, ponieważ w innym przypadku po pewnym czasie mogą przestać mieścić się w wybranym naczyniu. Co więcej, dzięki temu w szkle posadzicie więcej kwiatów. Do słoika warto włożyć takie rośliny jak paprocie, skrzydłokwiaty, fittonie oraz asparagusy. Z kolei kaktusy oraz miniaturowe storczyki możecie wsadzić do otwartego ogrodu w słoiku. Sklep Centrum Ogrodnicze Strączkowscy ma w swojej ofercie tego rodzaju rośliny, dlatego w razie wątpliwości zapytajcie o radę nasz zespół, który pomoże w wyborze najlepszego wariantu.

Pamiętajcie również, że na ostateczny wygląd Waszego lasu w szkle istotny wpływ ma naczynie, w którym go umieścicie. Możecie postawić na klasyczny słoik lub wybrać wariant o nietypowym kształcie. Dowolne są także ozdoby. Doskonale będą się prezentować zarówno naturalne kamienie czy patyczki, jak i inne elementy, np. różnokolorowe koraliki lub ozdoby wykorzystywane również w akwariach m.in. małe skrzynki oraz zamki. Za pomocą odpowiednich dodatków bez trudu stworzycie swój wymarzony ogród.

Jak zrobić ogród w słoiku krok po kroku?

Robienie lasu w szkle trzeba zacząć od dokładnego oczyszczenia słoika oraz ozdób, które mają znaleźć się obok roślin. Następnie, na spód naczynia należy wsypać keramzyt. Naturalny drenaż powinien zakryć całe dno. Kolejną, cienką warstwę powinien stanowić węgiel aktywowany. Dopiero po przygotowaniu takiej powierzchni możecie przejść do dodania do szkła ziemi, w której posadzicie rośliny. To, jak dużo produktu należy wsypać, zależy przede wszystkim od tego, co chcecie w nim posadzić. Zazwyczaj warstwa ta ma grubość od 4 do 8 centymetrów. Po jej dodaniu trzeba ją delikatnie przycisnąć, np. za pomocą łyżki.

Kolejnym krokiem jest zrobienie w ziemi niewielkich otworów za pomocą palca. W nie ostrożnie należy wsadzić rośliny. Podczas tego etapu zakładania lasu w słoiku trzeba uważać, aby liście nie dotykały ścianek szkła. Musicie także wziąć pod uwagę to, że wsadzone kwiaty będą później rosnąć, dlatego nie możecie całkowicie wypełniać naczynia. Następnym krokiem jest ułożenie wokół roślin wcześniej wybranych ozdób. Na koniec wystarczy podlać rośliny niewielką ilością wody, najlepiej za pomocą pipety, a później zamknąć słoik. Gotowe, wiecie już, jak zrobić ogród w słoiku! Pamiętajcie jednak, aby podczas wszystkich czynności uważać, żeby nie pobrudzić naczynia, ponieważ jego późniejsze wyczyszczenie będzie bardzo trudne.

Jak dbać o las w słoiku?

Ogród w słoiku nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o tym, aby po wykonaniu swojego lasu obserwować, czy po kilku dniach na ściankach naczynia zaczyna skraplać się para wodna. Jeśli tak nie będzie, po dwóch tygodniach musicie dodać do szkła niewielką ilość wody i znów czekać, aż jej kropelki zaczną osiadać na słoiku. Zdarza się również, że wewnątrz naczynia zaczyna być zbyt wilgotno. Nie chcąc dopuścić do gnicia roślin, należy otworzyć słoik na kilka godzin.

Jeśli natomiast na ściankach pojawi się odpowiednia ilość pary wodnej, ogród w słoiku zacznie nawadniać się sam. Należy jednak co jakiś czas usuwać obumarłe części roślin oraz obserwować, czy w słoiku nie ma pleśni, która może zniszczyć Waszą ozdobę. Warto także kontrolować rozrost roślin, ponieważ gdy będzie ich zbyt dużo, dekoracja prawdopodobnie straci swoje walory estetyczne. Jeśli natomiast wszystko zostanie wykonane poprawnie, las w słoiku może cieszyć domowników przez wiele lat.

Gdzie najlepiej postawić ogród w słoiku?

Istotny wpływ na trwałość lasu w szkle ma miejsce, w którym zostanie on umieszczony. Nie należy stawiać dekoracji na parapecie, gdzie dociera dużo promieni słonecznych. W zamkniętym słoiku może zrobić się za gorąco, przez co rośliny zostaną poparzone. Najlepiej, jeśli ozdoba zostanie postawiona w zacienionym miejscu, np. na stole w salonie lub biurku w domowym biurze. Dzięki temu zapewnicie jej odpowiednie warunki do stworzenia prawidłowego ekosystemu. W razie wątpliwości związanych z samym założeniem lub późniejszą pielęgnacją ogrodu w słoiku możecie również zapytać o radę nasz zespół.

Najczęściej zadawane pytania

Czy samodzielne wykonanie ogrodu w słoiku jest trudne?

Do samodzielnego wykonania lasu w szkle potrzebujecie jedynie chęci oraz odpowiednich produktów. Zrobienie ogrodu w słoiku nie zajmie wiele czasu, a rośliny zamknięte w naczyniu mogą cieszyć domowników przez wiele lat.

Jakie rośliny będą najlepsze do wykonania lasu zamkniętego w szkle?

Do zrobienia lasu w szkle możesz wykorzystać różnego rodzaju sukulenty oraz takie rośliny jak paprocie czy fittonie. Najistotniejsze jest to, aby wybrane rośliny lubiły wilgoć i nie rosły zbyt szybko.

Gdzie można postawić ogród w szkle?

Las w słoiku najlepiej postawić w cienionym miejscu w mieszkaniu. Nie możecie natomiast zostawiać go bezpośrednio na słońcu, ponieważ w takim przypadku rośliny mogą zostać poparzone.