Lato, wakacje, słońce i… wypoczynek wśród kwiatów. Taki wymarzony obraz mogą mieć nie tylko osoby mieszkające w domu z ogrodem, ale również te posiadające mieszkanie z balkonem czy tarasem. To możliwe! Balkon może tworzyć niezwykle klimatyczne miejsce w naszym domu. Jeśli tylko zechcesz, na kilka ciepłych miesięcy, możesz zamienić swój balkon w piękny ogród. Wystarczą chęci i…garść naszych porad!

Rośliny na balkon

Wybierając kwiaty na balkon czy taras, niestety nie można brać pod uwagę jedynie ich wyglądu. Kwiaty to delikatne rośliny, które muszą być uprawiane w odpowiednich warunkach. Podczas zakupu najpierw kieruj się więc warunkami, jakie panują na Twoim balkonie. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny lubią słońce. Rośliny światłolubne nie będą kwitły na balkonie zacienionym, a rośliny lubiące cień, nie będą dobrze rosły na słonecznym balkonie. Jeśli już określisz warunki na swoim balkonie, w dalszej kolejności, zastanów się nad ilością czasu, jaką możesz poświęcić na pielęgnację roślin. Na końcu, możesz już przebierać w gatunkach i kolorach roślin!

Rośliny na balkon południowy

Balkon czy taras od strony południowej to marzenie każdej osoby kochającej kwiaty. Dlaczego? Roślin uwielbiających światło jest mnóstwo. Decydując się na wystawienie roślin w samym słońcu, musisz jednak pamiętać, że podłoże nagrzewa się tu bardzo szybko, co powoduje wysychanie kwiatów. W takiej sytuacji, rośliny trzeba podlewać nawet dwukrotnie w ciągu dnia, aby pięknie kwitły. Co około 10 dni należy z kolei używać nawozów. Na balkonie południowym wybieraj też doniczki i osłonki o jasnych kolorach – nie będą szybko się nagrzewać.

Do najpopularniejszych gatunków roślin balkonowych należą pelargonie. To właśnie one cieszą się największym zadowoleniem. Pelargonie to kwiaty łatwe w uprawie. Nazywane są całorocznymi roślinami na balkon. Dzielimy je na rabatowe, bluszczolistne oraz wielokwiatowe.

Kolejne gatunki kwiatów idealne na balkon południowy to: sanwitalia rozesłana zwana polegnatką, scewola, werbena ogrodowa, złocień krzewiasty, petunia, surfinia, lantana pospolita, uczep rózgowaty lawenda, ołownik uszkowaty oraz wilec ziemniaczany.

rośliny na balkon

Rośliny na balkon zachodni

Balkon zachodni to najtrudniejszy balkon do zaaranżowania. Wybierając rośliny, musisz głównie kierować się gatunkami dobrze znoszącymi wysokie temperatury. Kwiaty na balkonie zachodnim mają najgoręcej. Warunek, który trzeba spełniać, to podlewać je regularnie. Często na tego typu balkony stosuje się osłony przeciwsłoneczne. Dlaczego? Słońce pojawia się tam w samo południe, a żegna nas dopiero późnym wieczorem.

Do najpopularniejszych roślin na balkon zachodni zalicza się lawendę i bratki. To piękne kwiaty o małych potrzebach żywieniowych. Uwielbiają słońce, co sprawia, że kwitną na balkonie w mgnieniu oka. Pozostałe rośliny polecane na tarasy i balkony zachodnie to: mandewilla, pelargonie, werbena ogrodowa, goździki, jaskry oraz celozje pierzaste.

Rośliny na balkon wschodni

Balkon wschodni to idealne miejsce dla wzrostu roślin. Dlaczego? Słońce świeci tu od wczesnych godzin porannych do południa. Dzięki temu promienie nie są ostre, tylko delikatnie nasłoneczniające kwiaty. Po południu rośliny cieszą się z kolei idealną dla nich temperaturą, co nie prowadzi do ich przegrzania. Wybierajmy tu kwiaty lubiące rozproszone światło i nietolerujące suszy.

Jeśli masz balkon wschodni, możesz przebierać w gatunkach roślin. Do najciekawszych roślin zalicza się przez wszystkich uwielbiane róże, petunie, surfinie, fuksje, kocanki, werbenę ogrodową, leurencję, szałwię, kropliki, strzałkowce, begonie oraz różne odmiany bluszczu.

Rośliny zimnozielone na balkon

Rośliny zimnozielone na balkon to takie, które są odporne na suche zimne wiatry. Dzięki temu zdobią nasze balkony pięknymi zielonymi liśćmi przez cały rok. Latem rozkoszują się ciepłem, jednak zimą trzeba zaizolować je przed niskimi temperaturami.

Rośliny zimnozielone, które udekorują balkon lub taras to: bukszpan, kiścień Waltera, rododendrony, azalie, pięciorniki oraz barwinek.

rosliny na balkon

Rośliny pnące na balkon

Rośliny pnące to idealne rozwiązanie nawet dla najmniejszych balkonów. Bez problemu mogą być przycinane lub prowadzone, tak jak my chcemy. Po stworzeniu efektywnej zasłony z roślin można cieszyć się cieniem, który tworzą, oraz wyciszeniem hałasu z zewnątrz. Oprócz pięknej ozdoby tworzą w końcu korzystnym mikroklimat, w którym można odpoczywać w każdej wolnej chwili.

Pamiętaj, że decydując się na rośliny pnące, nie można kierować ich na stary popękany mur. Dlaczego? Mogą wrastać w pęknięcia i rozsadzać szczeliny.

Rośliny jednoroczne polecane na balkon to chmiel japoński, groszek pachnący, kobea, nasturcja większa i wilce. Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie, polecamy: bluszcze, wiciokrzewy, winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy.

Ogród na balkonie to Twoje spełnienie marzeń? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą roślin na naszej stronie internetowej www.straczkowscy.pl/rosliny/rosliny-domowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kwiaty lubiące słońce, cień czy też zdobiące mury. A może potrzebna jest Ci inna porada? Nasi eksperci odpowiedzą na każde pytanie!

KONTAKT