Piękny i zadbany ogród to marzenie większości z nas. Jednak nie zawsze znajdziemy czas na pielęgnacje roślin, dlatego wiele osób decyduje się na mało wymagające gatunki. Doskonałym tego przykładem jest karagana syberyjska o niewielkim rozmiarze, która może pięknie dekorować przydomową przestrzeń i idealnie współgrać z pozostałą roślinnością. W poniższym artykule przedstawiamy kilka cennych wskazówek i rad dotyczących karagany syberyjskiej.

Karagana syberyjska – opis gatunku

Karagana syberyjska (caragana arborescens lam.), znana również jako grochodrzew syberyjski, akacja syberyjska lub żółta akacja to liściasty krzew z rodziny bobowatych, który doskonale znosi trudne warunki. Nie jest to wymagający gatunek, dlatego stanowi doskonały wybór dla zabieganych osób, które nie mają czasu na staranną pielęgnację roślin i regularne doglądanie ogrodu. Co ciekawe w każdym miejscu, w którym zostanie zasiana, doskonale użyźni ziemię.

Jak wyglądają krzewy i kwiaty karagany? To roślina o wyprostowanych gałęziach, pokrytych zielonoszarą korą. Gatunek ten wyróżnia się bardzo obfitym ulistnieniem, które można zaobserwować na wiosnę. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się żółte kwiaty (stąd też nazwa akacja żółta), które w lecie zmieniają się w rurkowate strączki. Krzewy karagany osiągają do 7 metrów wysokości, dlatego idealnie sprawdzą się zarówno do mniejszych, jak i większych ogrodów.

Żółty kolor kwiatów pięknie prezentuje się w każdej przestrzeni, w tym również jako część żywopłotów, jednak to nie koniec ich zalet. Karagana syberyjska jest rośliną miododajną. Jej nektar jest wykorzystywany do wytwarzania miodu wiosennego, dlatego też mocno przyciąga pszczoły.

Karagana syberyjska – rodzaje

W przypadku karagany syberyjskiej warto poznać jej najpopularniejsze odmiany, które różnią się wzrostem, pokrojem i kształtem liści. Należy do nich:

  • karagana syberyjska Pendula – płacząca forma, prowadzona w postaci piennej,
  • karagana syberyjska Lorbergii – odmiana o rozłożystym i łukowatym pokroju, przewieszających się pędach, których towarzystwem są wąskie liście,
  • karagana syberyjska Walker – odmiana prowadzona w formie piennej, w przypadku której można zauważyć parasolowatą koronę i cienkie, pierzaste liście,
  • karagana podolska Globosa – postać wyróżniająca się gęstą i kulisą formą korony i żywozielonym kolorem liści,
  • karagana syberyjska Nana – odmiana o krótkich i skręconych pędach.

Karagana syberyjska – uprawa

Karagana syberyjska jest bardzo łatwa w pielęgnacji i należy do grupy wytrzymałych roślin, które radzą sobie również w surowym klimacie. Z tego względu jest bardzo popularna w całej Polsce i często można ją zauważyć w prywatnych ogrodach, a także w publicznych parkach czy przy drogach, gdyż doskonale znosi zanieczyszczenia powietrza i nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

W celu zapewnienia roślinie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju konieczne jest odpowiednie stanowisko. Powinno być częściowo zacienione lub słoneczne, odporne na długotrwałe susze, działanie wiatru. Podczas uprawy karagany syberyjskiej warto unikać gleb podmokłych, gdyż tego rodzaju krzewy ozdobne znakomicie rosną w świeżej i dobrze przepuszczalnej ziemi, która jest mało żyzna i lekko kwaśna lub zasadowa. Zatem jak widać, jakość gleby nie ma większego znaczenia, gdyż rośliny pochodzące z tej rodziny świetnie poradzą sobie w każdych warunkach.

Karagana syberyjska – jak szybko rośnie?

Siew karagany syberyjskiej należy rozpocząć wiosną, zalewając przed tym nasiona gorącą wodą i po minucie chłodząc do letniej temperatury. Taki zabieg zmiękczy twarde osłonki nasion i ułatwi ich kiełkowanie. Należy je umieścić w glebie na głębokości około 1 cm w pojemnikach lub doniczkach i przetrzymać w ten sposób rośliny do następnego roku. Nasiona kiełkują po około 2-3 tygodniach od wysiania.

W późniejszym czasie można je przesadzić do gruntu, najlepiej na wiosnę lub jesień. Najlepszą porą na wycinanie sadzonek jest lato. Sam proces rośnięcia przebiega bardzo szybko (duże przyrosty roczne), dlatego roślina jest tak chętnie wykorzystywana na żywopłoty.

Bardzo istotne w uprawie krzewów karagany jest ich cięcie. Należy je wykonywać wkrótce po rozkwitnięciu, aby nadać roślinie krzewiasty wygląd. Regularne przycinanie co 2-3 lata najstarszych gałęzi, które znajdują się u nasady, zapewnia lepsze i szybsze rozwijanie nowych pędów.

Karagana syberyjska – sadzonki, gdzie kupić?

Nasiona i sadzonki karagany syberyjskiej warto kupować w sprawdzonych miejscach, dzięki czemu można mieć pewność ich pochodzenia. Doskonałym tego przykładem jest prowadzone przez nas profesjonalne Centrum Ogrodnicze Strączkowscy, którym nasz zespół chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące uprawy tej rośliny. W ofercie można również znaleźć wiele innych produktów, które stanowią idealny wybór dla początkujących i doświadczonych ogrodników.

Czy warto ozdobić działkę w ogrodzie akacją żółtą?

Akacja żółta to zdecydowanie krzew warty uwagi, dlatego znalezienie dla niego miejsca w ogrodzie będzie znakomitym rozwiązaniem. Żółte, miododajne kwiaty z dużą liczbą zielonych liści sprawiają, że krzewy te pięknie prezentują się na każdej działce, a także w formie żywopłotu.

Jak wygląda karagana syberyjska?

Karagana syberyjska ma formę sztywnego krzewu o wysokości dochodzącej do 7 m. Charakterystyczną cechą są zielonkawe pędy i parzystopierzaste liście. W okresie kwitnienia pojawiają się miododajne, drobne kwiaty w żółtym kolorze.

Karagana syberyjska – jak zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju?

Karagana syberyjska jest niewymagającą rośliną, dlatego jej pielęgnacja i uprawa nie sprawiają większych trudności. Najlepsze będzie dla tego gatunku stanowisko częściowo zacienione lub słoneczne, odporne na działanie wiatru i długotrwałe susze. Gleba powinna być lekko kwaśna lub zasadowa, niekoniecznie bardzo żyzna.