Storczyki uznawane są dziś za jedne z najpiękniejszych kwiatów. Postawione na stole czy parapecie mogą być główną ozdobą danego pomieszczenia. Jeżeli chcecie długo cieszyć się doskonałym wyglądem tych roślin, musicie w odpowiednim momencie przenieść je do innych doniczek. Jak przesadzić storczyka, aby mógł on nadal kwitnąć?

Kiedy przesadzić storczyka?

Opisywany gatunek kwiatów nie wymaga częstej wymiany podłoża. Zazwyczaj wystarczy przenieść te rośliny do innej ziemi raz na dwa, a nawet trzy lata. Należy jednak mieć na uwadze, że takie sygnały, jak zbyt duża liczba wystających z doniczki korzeni oraz zbite nieprzepuszczające powietrza podłoże świadczą, że to czas, aby przesadzić storczyki. Dotyczy to przede wszystkim roślin domowych w małych pojemnikach, które wcześniej nie były przekładane do większych doniczek.

Warto mieć na uwadze, że opisywanym roślinom nie wolno zmieniać podłoża podczas fazy kwitnienia. Jeśli przełożycie je do innych doniczek, gdy te zaczną pokrywać się kwiatami, możecie doprowadzić do obumarcia kwiatów lub całej rośliny. Kiedy przesadzić storczyka? Najlepiej, gdy wspomniana faza dobiegnie końca. Wymiana podłoża jest koniecznością również, jeżeli korzenie zaczną gnić lub zauważysz, że w pojemniku pojawia się grzyb, pleśń albo glony. Trzeba też natychmiast przesadzić storczyki, jeżeli w ich ziemi, zaczną bytować szkodniki. Uprawa przydomowego ogródka dla każdego domownika może oznaczać coś zupełnie innego lub pełnić kilka funkcji jednocześnie. Niezależnie od rodzaju determinacji skłaniającej do dbałości o osobisty ogród, warto poznać kilka sposobów, by robić to efektywnie o każdej porze roku. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcielibyśmy przedstawić kilka korzyści, które niesie ze sobą uprawianie szeroko pojętego ogrodnictwa.

Przesadzanie storczyków – co będzie potrzebne?

Chcąc przesadzić storczyki, musicie kupić odpowiednią ziemię. W przypadku tych roślin nie sprawdzi się klasyczne podłoże ogrodowe, ponieważ opisywane kwiaty naturalnie można spotkać na drzewach lub w szczelinach skalnych. W związku z tym dobrym rozwiązaniem okazuje się zazwyczaj zakup produktu dedykowanego storczykom. Wybierając taką ziemię, zyskacie pewność, że jest ona dostosowana do Waszych roślin.

Najczęściej podłoże dostępne w sklepach składa się z kory sosnowej, włókien kokosowych oraz jasnego torfu lub mchu torfowca, dzięki którym ziemia zyskuje odpowiednie właściwości. Podczas przesadzania storczyków możecie również takie podłoże zrobić samodzielnie, jednak trzeba pamiętać o specjalnych wymaganiach tych roślin.

Zastanawiając się, jak przesadzić storczyki, musicie także zwrócić uwagę na to, do jakiej doniczki chcecie włożyć swoje kwiaty. Jeżeli macie falenopsisa – jedną z najpopularniejszych obecnie odmian opisywanego kwiatu, musicie kupić przezroczysty pojemnik, ponieważ korzenie tej rośliny powinny mieć dostęp do światła. Inne rodzaje storczyków można włożyć do tradycyjnych doniczek. Warto wybrać jednak pojemniki z dużymi otworami, ponieważ dzięki nim rośliny mogą swobodnie oddawać nadmiar wody. Należy wziąć pod uwagę także wielkość doniczki. Najlepiej wybrać mniejszy produkt, w którym korzenie nie będą miały zbyt dużo wolnej przestrzeni.

Jak przesadzić storczyka krok po kroku?

Podczas przesadzania storczyka pamiętajcie, że jest to roślina niezwykle delikatna. Chcąc wyjąć kwiat z doniczki, ostrożnie ją przyciśnijcie – tak, aby korzenie nie były przyczepione do jej ścianek. Następnie lekko chwyćcie za roślinę, żeby wyjąć ją z pojemnika. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie storczyka z pozostałej na nim kory oraz innych elementów podłoża. Możecie do tego wykorzystać patyczek. Gdy skończycie, oceńcie stan korzeni. Do świeżej ziemi nie należy wkładać części, które wyglądają na chore, uszkodzone lub wysuszone. Należy usunąć je za pomocą sekatora lub bardzo ostrego noża.

Następnym krokiem przesadzania storczyka powinno być zabezpieczenie uszkodzeń, które mogły powstać podczas wycinania starych korzeni. Najlepiej zrobić to za pomocą węgla drzewnego. Dzięki temu uchroni się roślinę przed wniknięciem do jej wnętrza czynników chorobotwórczych. Następnie trzeba ułożyć w nowej doniczce warstwę drenażu. Za jego sprawą woda nie będzie zatrzymywać się w pojemniku. Przed włożeniem rośliny do doniczki, wysypcie również niewielką ilość przeznaczonej dla kwiatu ziemi.

Następnie należy włożyć storczyka do doniczki. Jeżeli korzenie nie będą się mieścić, można delikatnie je skręcić i ułożyć tak, aby umieścić je pojemniku. Na koniec posypcie całość ziemią i lekko dociśnijcie roślinę. Po przesadzeniu storczyka należy uważnie obserwować, czy prawidłowo się on rozwija. Jeśli użyjecie odpowiedniego podłoża, gdy roślina zacznie na nowo kwitnąć, bez wątpienia zachwyci wszystkich domowników.

Jak rozsadzić storczyka?

Wiedząc, jak przesadzić storczyka krok po kroku, można także rozmnożyć tę piękną roślinę w warunkach domowych. Najpopularniejszy sposób polega na wykorzystaniu tzw. keiki (czyli „dziecko” z języka jawajskiego), który może wyrastać zamiast rozgałęzienia. Warto przy tym zaznaczyć, że nie musi on pojawić się na każdej roślinie. Jeżeli jednak na storczykach zauważy się tego rodzaju niewielkie sadzonki, gdy będą mieć kilkanaście centymetrów, można je oddzielić od pozostałej części roślin i wsadzić do nowej doniczki. Przy pielęgnacji rosnącego storczyka należy pamiętać o tym, aby zapewnić mu wilgotne powietrze.

Kolejnym sposobem na to, jak rozsadzić storczyka, jest metoda polegająca na podziale określonej rośliny. Pamiętajcie jednak, że aby było to możliwe, kwiat powinien mieć co najmniej sześć pseudobulw. Zaletą tego sposobu jest także fakt, że dzięki niemu starszy storczyk może zacząć jeszcze bujniej kwitnąć. Nie zapomnijcie przy tym, że opisywana roślina jest niezwykle delikatna, dlatego trzeba uważać, żeby podczas jej podziału nie uszkodzić korzeni.

Jak przesadzić storczyka? O tym musisz pamiętać!

Posiadacze storczyków powinni pamiętać, że kwiaty te wymagają szczególnej opieki. Warto mieć też na uwadze, że każda roślina może mieć nieco inne potrzeby. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak i kiedy przesadzać storczyka, porozmawiajcie z osobami, które na co dzień pracują z kwiatami – np. z Centrum Ogrodniczego Strączkowscy. Nasz zespół zawsze służy pomocą. Postaramy się znaleźć najlepszą ziemię dla Waszych storczyków i podpowiemy, na jaką doniczkę postawić. Dzięki temu Wasze rośliny będą każdego dnia cieszyć swoim doskonałym wyglądem wszystkich domowników.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji roślin w sezonie jesienno-zimowym?

Storczyki powinno się przesadzać wiosną. Nie należy tego robić podczas fazy kwitnienia.

Czy storczyki można wsadzić do takiej samej ziemi jak inne kwiaty?

Storczyków nie powinno się wsadzać do ziemi kwiatowej. Najlepiej zdecydować się na produkt stworzony z myślą o tych wymagających roślinach.

Czy możliwe jest rozmnażanie storczyków w warunkach domowych?

Można bez trudu samodzielnie rozmnożyć storczyki. Warto w tym celu wykorzystać metodę polegającą na rozdzieleniu kwiatu lub poczekać, aż pojawi się na nim tzw. keiki, z którego później rozwija się nowy storczyk.