Trawy ozdobne zyskują na popularności w polskich ogrodach. Ze względu na swoją formę mogą być one samoistną ozdobą lub idealnym tłem dla kwiatów. W aranżacjach ogrodowych Tworzą magiczny klimat, który coraz więcej osób chce osiągnąć. Dziś podpowiemy, jak i kiedy przystąpić do sadzenia traw ozdobnych.

Kiedy sadzimy trawy ozdobne w ogrodzie?

To pytanie z pewnością nurtuje każdego, kto wymarzył sobie piękną, ozdobną trawę w swoim ogrodzie. W szkółkach roślin z pewnością znajdziesz sadzonki traw w doniczkach, które możesz posadzić przez większą część roku. Dobierz tylko odpowiednią wielkość, pokrój i kolor lub po prostu to, co Ci się spodoba. Jeśli roślina jest w odpowiedniej doniczce i w dobrej kondycji, nic nie stoi na przeszkodzie żeby sadzić trawy nawet latem.

Najlepszym okresem do sadzenia traw ozdobnych jest wiosna. Wtedy te młodziutkie rośliny mogą w odpowiednim dla siebie tempie przystosować się do nowych warunków oraz rozbudować swój system korzeniowy. Dzięki temu mają czas, by stać się silniejsze i odporne na niekorzystną pogodę.

KONTAKT

W jaki sposób sadzić i pielęgnować rośliny trawiaste?

Trawy ozdobne występują w wielu różnorodnych gatunkach. Najbardziej popularna jest ostatnio trawa pampasowa oraz rozplenica japońska, ale i inne odmiany przykuwają uwagę. Mnogość rodzajów to możliwość uprawiania roślin trawiastych zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Także podłoże jest zależne od tego, na który gatunek się zdecydujemy. Niemniej jednak każda ozdobna trawa wymaga podstawowych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jak przygotować miejsce pod trawy ozdobne?

Po pierwsze należy dokładnie odchwaścić i oczyścić miejsce przeznaczone pod wysiew. Trzeba pozbyć się starych korzeni czy zalegających kamieni. Można również zastosować nawóz, który polepszy kondycję gleby. Bardzo istotne jest to, abyś zapoznał się z etykietą umieszczoną na opakowaniu rośliny. Dowiesz się z niej o uwarunkowaniach uprawy, wybranego przez Ciebie gatunku trawy tj. dawka nawozu, jego rodzaj. Te informacje pomogą Ci na początku zapoznać się z wymaganiami rośliny.

Trawy świetnie reagują także na naturalny kompost, ale bardzo źle znoszą zbyt wilgotne lub wodne środowisko. Jest to szczególnie ważne zimą. Aby uchronić korzenie przed zalaniem, warto przygotować ogród i posadzić je na usypanym podwyższeniu. Sama uprawa traw i pielęgnacja nie jest wcale trudna.

Jak posadzić trawy ozdobne na rabatach?

Mimo że trawy ozdobne pięknie prezentują się na otwartych przestrzeniach, to jednak warto zorganizować im miejsce nieco osłonięte. Przed wykopaniem dołu na posadzenie rośliny, należy zanurzyć bryłę korzeniową w pojemniku z wodą, w celu usunięcia pęcherzy powietrza. Dół powinien być około dwukrotnie większy od bryły. Jeżeli postawiliśmy na bardzo wysoki gatunek, przyda się również podpórka. Warto także odpowiednio spulchnić dno przygotowanego dołu i ułożyć warstwę drenażową. Pozostałością ziemi drenażowej należy okryć korzenie rośliny. Ziemię, która znajduje się wokół korzeni mocno dociskamy, aby zlikwidować puste przestrzenie. Dobrze jest również obficie podlać trawę po sadzeniu. Wiele osób zadaje pytanie, jak gęsto sadzić trawy ozdobne? Bardzo ważne jest uwzględnienie odpowiednich odstępów, gdyż większość traw szybko się rozrasta i zapełnia dodatkowe miejsca.

Sadzenie traw ozdobnych w doniczkach

Czy trawę można posadzić tylko w ogrodzie? Trawy ozdobne nie są przeznaczone tylko do sadzenia w ogrodach. Z równie pięknym efektem, zaprezentują się one także w twoich donicach na balkonie czy tarasie. Jest jednak kilka zasad sadzenia traw w pojemnikach. Po pierwsze trzeba zadbać o odpowiednią wielkość donicy. Musi ona posiadać otwory odpływowe oraz warstwę drenażową. Ta metoda także wymaga wcześniejszego moczenia bryły korzeniowej i przygotowania drenażu. Po umieszczeniu rośliny w doniczce, obsypujemy ją, zostawiając około 2-3 centymetrów do krawędzi pojemnika. Po posadzeniu, podlewamy dokładnie roślinę i najważniejsza rzecz – dbamy o równą wilgotność podłoża w pojemniku przez cały okres wegetacji. Pielęgnacja tak posadzonej trawy nie powinna sprawić nikomu problemu, a informacje, jak poprawnie to robić można znaleźć praktycznie wszędzie.

trawy ozdobne

Jakie trawy ozdobne nadają się do cienia?

Niestety, ale nie ma traw, które są w stanie żyć w całkowitym cieniu. Istnieje jednak kilka gatunków, które potrafią rosnąć w półcieniu lub lekko zacienionych warunkach. Jednym z nich jest Szarobórek Syberyjski. Jest to charakterystyczna roślina o kulistym pokroju. Szczególnie popularna jest odmiana Trzcinnika Ostrokwiatowego, który jest jedną z wyższych traw, a w dodatku występuje w kilku wersjach kolorystycznych: zielonym (Karl Foerster i Waldenbuch), białawym (Overdam i Avalanche) oraz żółtawym (Eldorado), które ożywiają każdy ogród.

W lekkim cieniu świetnie poradzi sobie także Miskant Chiński w niższej odmianie, nazywany jako Miscanthus Oligostachyus. Bardzo łatwo go rozpoznać po lekko pofalowanych liściach oraz czerwonawej jesiennej kolorystyce. To tej grupy można zaliczyć gatunki m.in. Purpurascens, Hercules czy Afrykę.

Kolejną możliwością dla zacienionych ogrodów jest Trzęślica Trzcinowata. To trawa wysoka, ale i lekka. Jej budowa to półmetrowa fontanna liści, zwieńczona cienkimi, długimi łodygami, unoszącymi kwiatostany.

Bambusy to spora grupa traw, ale w polskich ogrodach zdecydowanie przeważają odmiany Fargesia, Phyllostachys i Pleioblastus. Szczególnie pierwszy gatunek jest odporny na zacienienie i zimę. Bambusy są roślinami, które dają sobie bardzo dobrze radę w półcieniu, a zarazem zdobią ogród.

Innymi trawami ozdobnymi, które nadadzą się do sadzenia w cieniu będą:

  • rajgras wyniosły,
  • turzyca (szczególnie odmiany: turzyca biała, turzyca stożkowata oraz turzyca rzędowa),
  • kupkówka pospolita,
  • kostrzewa błoniasta,
  • kosmatki,
  • mozga trzcinowata.

Jeżeli wygospodarowaliśmy miejsce na ozdobne trawy w półcieniu ogrodu, to w tym przypadku idealnie sprawdzą się gatunki niektórych miskantów i stokłos, sity, trzęślice oraz selserie.

Wybierając trawę ozdobną, warto zaplanować wcześniej miejsce, w którym chcemy ją posadzić i dopasować odpowiednią roślinę do panujących tam warunków. Inaczej nasza wymarzona trawa ozdobna może nie przetrwać.

Gdzie kupić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne dostaniemy w szkółkach traw ozdobnych. Także centra i sklepy ogrodnicze oferują ich szeroki wybór. Jeżeli marzysz o pięknych ozdobnych trawach, które dodadzą głębi Twojej zieleni, zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego centrum, gdzie znajdziesz wiele ciekawych gatunków. Chcesz uzyskać pomoc w wyborze odpowiedniej trawy? Nasz zespół z wielką chęcią podpowie Ci, którą z traw wybrać oraz da Ci kilka wskazówek, jak ją odpowiednio pielęgnować. Zapraszamy!

KONTAKT