Dieta pełna witamin to doskonały sposób na cieszenie się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. To właśnie między innymi od spożywanych posiłków i przekąsek na co dzień zależy nasza kondycja fizyczna i psychiczna. Z tego względu warto zadbać o jak najzdrowszy jadłospis, który można uzupełnić kiełkami i to z pewnego źródła, bo pochodzącymi z Twojego prywatnego ogródka. Jak wyhodować kiełki w domu i jakie są zalety takiego rozwiązania? Dowiedz się już dziś!

Kiełki z własnej hodowli – zalety

Po co hodować kiełki we własnym zakresie? Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jednak warto zacząć od tego, czym są kiełki. To rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu, czyli świeżo kiełkujące nasiona. To właśnie w nich magazynowany jest zapas składników i substancji odżywczych niezbędnych do dalszego rozwoju. Regularne spożywanie kiełków doskonale wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, zapobiega wielu chorobom, pomaga w walce z różnymi schorzeniami, reguluje trawienie, a nawet obniża poziom złego cholesterolu. Ponadto świeże kiełki dodane do codziennej diety można traktować jak suplement wpływający na stan cery, paznokci i włosów.

Kiełki są łatwo przyswajalne przez organizm, dzięki czemu nie ma problemów z ich trawieniem. Są także roślinami domowymi. Ich uprawa jest ekologicznym rozwiązaniem, gdyż wymaga jedynie wybranych nasion, światła, wody, powietrza i odpowiedniego stanowiska. Nie ma konieczności stosowania ziemi, nawozów czy innych środków do ochrony roślin. Dodatkowo hodowla kiełków gwarantuje mnóstwo satysfakcji, a także likwiduje obawę, że produkty zostały wcześniej potraktowane chwastobójczymi preparatami lub pełnymi pestycydów.

Spożywane kiełki są zawsze zdrowe i świeże, a także niewymagające w hodowli, gdyż już po kilku dniach są gotowe do jedzenia. Z ich uprawą poradzą sobie nawet dzieci, które są na tyle duże, że będą pamiętać o regularnym podlewaniu. Do uzyskania kiełków niepotrzebne są żadne umiejętności ogrodnicze.

Jakie kiełki hodować?

Zastanawiasz się, jakie kiełki warto hodować? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niezależnie od wybranego gatunku, każdy z nich pełen jest witamin, minerałów i wszelkich składników, które są niezbędne do tego, aby z niewielkiego nasiona wyrosła piękna i dorodna roślina. Choć małymi kiełkami ciężko jest się najeść do syta w porównaniu do dojrzałych warzyw, jednak są to wartościowe dodatki do codziennej diety, które warto spożywać na co dzień i w ten sposób urozmaicać posiłki każdego dnia.

Tak naprawdę w przypadku kiełków panuje duża różnorodność, a każdy gatunek ma inny smak, dlatego, nawet jeśli przy pierwszej próbie wyhodujesz takie, które nie będą Ci smakować, to nic straconego. Nie warto się zrażać, tylko wręcz przeciwnie – spróbować innego gatunku. Kiełki można hodować przez cały rok, a w szczególności jesienią i zimą, gdyż w tych porach roku najciężej jest zdobyć świeże warzywa.

Do najczęściej wybieranych należą kiełki:

  • brokuła,
  • rzodkiewki,
  • fasoli mung,
  • rzeżuchy,
  • lucerny,
  • słonecznika
  • soczewicy,
  • ciecierzycy,
  • soi,
  • dyni,
  • rukoli,
  • buraka,
  • kozieradki,
  • wiesiołka,
  • lnu,
  • gorczycy,
  • czerwonej kapusty,
  • gryki,
  • orkiszu,
  • owsa,
  • żyta,
  • jęczmienia,
  • pszenicy.

Jak wykorzystać kiełki – zastosowanie

Kiełki wyhodowane we własnym domu możesz wykorzystać na wiele sposobów. Ich uprawa jest w pełni przyjazna dla środowiska, co jest dużym plusem i jednocześnie niewielkim krokiem dla nas, a dużym dla planety i dbania o jej dobro. Można je jeść na surowo, jak i również dodawać do koktajlu, serków kanapkowych, dipów, sosów, zup czy mięs podduszanych na patelni. Nawet gdy nie spożyjemy wszystkich gotowych kiełków, można je przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku przez cały tydzień, jednak pamiętając o przepłukiwaniu ich wodą każdego dnia, co pozwoli zachować ich świeżość.

Domowa uprawa kiełków a gotowe produkty dostępne w sklepie

Kiełki hodowane w domu mają znacznie więcej zalet niż te, które dostępne są w sklepach w formie produktów gotowych do spożywania. Przede wszystkim ich uprawa często przebiega w halach produkcyjnych, przez co mają słabszy dostęp do światła słonecznego, co skutecznie obniża ich cenne właściwości prozdrowotne. Dodatkowo samo dostarczenie do sklepu wymaga czasu, który poświęcony jest na transport i magazynowanie, przez co kiełki są narażone na uszkodzenia oraz negatywne działanie zmiennych temperatur i zanieczyszczeń. Ponadto plastikowe opakowania, w których są przechowywane, nie zapewniają im właściwego środowiska z uwagi na słaby dostęp świeżego powietrza, a dodatkowo nie są również nawadniane i płukane raz dziennie. To również negatywnie wpływa na ich jakość. Oczywiście niezaprzeczalną zaletą samodzielnej uprawy kiełków jest koszt – cena gotowych produktów w sklepie jest bardzo wysoka, a hodowanie nasion w zaciszu domowym stanowi znacznie tańsze rozwiązanie.

Jak hodować kiełki?

Gdy już wybierzesz nasiona, które warto oczywiście kupić w sprawdzonych i renomowanych sklepach, przyjdzie czas na przygotowanie stanowiska do hodowli kiełków. W tym celu należy zadbać o odpowiednie naczynie lub pojemnik. Najlepiej sprawdzi się słoik, talerz czy sitko. Można także wykorzystać lniany worek. Gdy już zaaranżujemy specjalne stanowisko, konieczne jest namaczanie nasion i codzienne podlewanie, a także odprowadzanie nadmiaru wody i zapewnienie dostępu świeżego powietrza. Pierwsze kiełki rzodkiewki czy lucerny pojawią się już po około 5 dniach.

Dlaczego warto hodować kiełki?

Kiełki to rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu, które powstają ze świeżo kiełkujących nasion. Warto je hodować, aby móc uzupełnić codzienną dietę o zdrowe i smaczne dodatki, pełne witamin i składników odżywczych, które znakomicie wpływają na nasze zdrowie..

Jakie kiełki hodować?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór nasion, które już po kilku dniach zamieniają się w kiełki. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się kiełki lucerny, brokuła rzodkiewki, rzeżuchy, kozieradki, słonecznika, fasoli mung, kozieradki czy rukoli. Wszystkie gatunki różnią się smakiem, dlatego warto spróbować różne rodzaje.

Jak uprawiać kiełki i przygotować stanowisko do ich hodowli?

Do przygotowania miejsca do uprawy kiełków wystarczy naczynie i dostęp do świeżego powietrza. Wypłukane nasiona należy namaczać i codziennie podlewać, a także pamiętać, żeby odprowadzać nadmiar wody. Pierwsze gotowe kiełki, w zależności od gatunku, mogą pojawić się już po 4-5 dniach.