Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia po zimie, w przydomowych ogródkach goszczą kwiaty wiosenne odpowiadające za ich urzekający wygląd. Które rośliny warto posadzić? Czy mają duże wymagania glebowe? W jakim okresie trzeba je zasiać, aby w marcu, kwietniu czy maju móc cieszyć się pięknymi kwiatami na działce?

Jakie kwiaty kwitną na wiosnę?

Wielu ogrodników z niecierpliwością czeka na wiosnę, która oznacza coraz dłuższe dni, więcej słońca oraz wyższe temperatury. To z kolei sprawia, że w przydomowym ogródku rozwijają się pierwsze po zimie rośliny. Dzięki nim teren działki nabiera kolorów i znów może zachwycać wszystkich, którzy będą go mijać. Najpopularniejsze wiosenne kwiaty to przebiśniegi, krokusy czy pierwiosnki. Je możecie podziwiać w wielu ogrodach od marca, kwietnia lub maja. Dokładne wymagania poszczególnych roślin omawiamy poniżej.

Przebiśniegi – pierwsze wiosenne kwiaty

Chcecie postawić na wczesne kwiaty wiosenne? Wybierzcie przebiśniegi. Choć większość osób pewnie kojarzy je ze spacerów na łonie natury, gdzie pozostają pod ochroną. Warto jednak zauważyć, że są również ich odmiany ogrodowe. W sklepach znajdziecie przebiśniegi w nasionach oraz cebulach. Aby jednak mogły ozdabiać teren wokół domu wiosną, powinny być posadzone we wrześniu.

Warto podkreślić, że opisywane kwiaty odporne na mróz, co sprawia, że w wielu miejscach można je zobaczyć już w lutym! Podczas szukania dla nich odpowiedniego miejsca, trzeba pamiętać, że lubią żyzną, wilgotną glebę oraz półcień, co sprawia, że doskonale radzą sobie posadzone np. pod drzewami.

Krokusy – wczesne kwiaty wiosenne

Za kwiaty zwiastujące wiosnę uznaje się krokusy, które już w pierwszych dniach tej pory roku można spotkać podczas wycieczek po górskich szlakach. Są to rośliny wieloletnie dobrze znoszące niskie temperatury. Najlepiej rozwijają się w słonecznych miejscach. Ponadto warto zadbać o to, aby były w wilgotnej glebie o dużej zawartości próchnicy. Żeby podziwiać krokusy wiosną, trzeba je sadzić wczesną jesienią. Można je spotkać w wielu kolorach, co pozwala na tworzenie wyjątkowych kompozycji w swoim ogrodzie.

Pierwiosnki – kwiaty pojawiające się już wczesną wiosną

Kolejne kwiaty wiosenne występujące często w naturze to pierwiosnki. Warto podkreślić, że oprócz tych spotykanych na łąkach, są również pierwiosnki ogrodowe, które można posadzić samemu na swojej działce. Co więcej, stanowią one piękną ozdobę balkonu czy tarasu. Podobnie jak w przypadku krokusów, te kwiaty wiosenne występują w wielu odmianach, co oznacza, że można je nabyć w wielu kolorach. Niektóre z nich wykazują odporność na niskie temperatury, co sprawia, że nierzadko można je podziwiać już od marca.

Narcyzy – białe i żółte kwiaty wiosenne

Nie można zapomnieć również o narcyzach, które wielu osobom przywodzą na myśl Wielkanoc. Są to żółte oraz białe kwiaty wiosenne. Ich popularność jest związana z tym, że doskonale wyglądają nie tylko w ogrodzie, lecz także wsadzone do wazonu. Co więcej, dlatego że nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, z ich uprawą poradzą sobie nawet osoby, które wcześniej nie zajmowały się ogrodem. Jeśli więc zastanawiacie się, jakie kwiaty kwitną na wiosnę i mogą ozdobić teren wokół Waszego domu – narcyzy będą dobrym wyborem.

Tulipany – kwiaty na wiosnę do ogrodu i wazonu

Tulipany to kwiaty cebulowe, które często goszczą w ogrodach w wielu odmiennych kolorach. Ponadto nierzadko tworzone są z nich różnego rodzaju bukiety. Tulipany można sadzić w doniczkach. Należy jednak pamiętać, aby ich cebulki znalazły się w ziemi już we wrześniu lub październiku. Gdy kwitnienie się skończy, trzeba też chronić je przed wilgocią.

Stokrotki – wiosenne kwiaty, które można spotkać nie tylko na łące

Wymieniając wiosenne kwiaty ogrodowe, warto także wspomnieć o stokrotkach. Choć mogą kojarzyć się przede wszystkim z łąkami, doskonale sprawdzą się jako ozdoba ogrodu. Trzeba jedynie pamiętać, że preferują żyzne, wilgotne podłoże. Dobrze podkreślić, że opisywane kwiaty występują w kilku odmianach.

Szafirki – wiosenne kwiaty ogrodowe

Wymieniając rodzaje kwiatów wiosennych do ogrodu, warto również zwrócić uwagę na szafirki. Podczas ich sadzenia trzeba pamiętać, że do prawidłowego wzrostu potrzebują promieni słońca. Oprócz tego najlepiej sadzić je na żyznych, próchniczych podłożach. Ten wiosenny kwiat najczęściej ma kolor niebieski, choć można spotkać również inne jego rodzaje np. różowe czy białe.

Piwonie – kwiaty na wiosnę do ogrodu

Piwonie to piękne kwiaty na wiosnę do ogrodu. Prezentują się niezwykle elegancko posadzone obok dróżek wokół domu. Zaczynają kwitnąć w maju. Podczas ich sadzenia należy pamiętać, że powinny mieć zapewnioną żyzną glebę. Należy również uważać na to, aby opisywany kwiat wiosenny nie był narażony na silny wiatr, który mógłby go uszkodzić. Najczęściej są białe lub różowe.

Na jakie rodzaje kwiatów wiosennych postawić?

Poznaliście najpopularniejsze kwiaty wiosenne. Pozostaje odpowiedź na pytanie – które z nich warto wybrać? Przede wszystkim dobrze zastanowić się, jak dużo czasu macie na opiekę nad wybranymi roślinami oraz jakie warunki możecie im zapewnić. Inne kwiaty są odpowiednie dla początkujących ogrodników, a inne dla tych doświadczonych.

Wśród wiosennych kwiatów można wskazać zarówno rośliny jednoroczne, jak i te, które będą kwitnąć kilka razy. Wiele z nich preferuje stanowiska słoneczne, inne lepiej rozwijają się w cieniu. Jeśli macie wątpliwości, przed zakupem warto skonsultować się z naszym zespołem. Pomożemy w znalezieniu idealnych kwiatów do Waszego ogródka.

Które z wymienionych gatunków to pierwsze kwiaty wiosny?

Wśród kwiatów, które zwiastują wiosnę, najczęściej wymieniane są: krokusy, przebiśniegi oraz pierwiosnki.

W jakich warunkach należy trzymać cebulki tulipanów?

Cebulki tulipanów po kwitnieniu powinny być przechowywane w przewiewnym miejscu.

Jak wybrać najlepsze gatunki kwiatów kwitnących wiosną?

Wiosennymi kwiatami są: śnieżyczka przebiśnieg, tulipany liliokształtne czy pierwiosnek japoński. To, które z dostępnych opcji będą najlepsze, zależy od czasu poświęconego na opiekę nad nimi oraz warunków, jakie można im zapewnić.