Listopad to miesiąc, w którym większość prac ogrodowych jest związana z przygotowaniem roślin do zbliżającej się zimy. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie teren dookoła domu nie musi być pusty. Również jesienią można zasiać w ogrodzie warzywa, a także drzewa czy też krzewy, które będą go ozdabiać — wystarczy wybrać odpowiednie ich gatunki. Co sadzić w listopadzie, aby teren wokół domu zachwycał swoim wyglądem?

Co sadzić w listopadzie? Warzywa, które można hodować jesienią

W wielu przydomowych ogródkach uprawiane są warzywa. Choć większość z nich należy sadzić w cieplejszych porach roku, niektóre doskonale sobie poradzą zasiane w listopadzie. Tego rodzaju działania określa się jako siew ozimy lub pod grudę. To rozwiązanie polecane jest przede wszystkim osobom, chcącym korzystać ze zbiorów już wczesną wiosną. Jakie warzywa korzeniowe warto posadzić w listopadzie? Wiele osób decyduje się na zasianie marchewki. Dzięki temu można ją łatwiej obronić przed atakującym ją szkodnikiem — połyśnicą marchwianką, która w cieplejszych miesiącach może zniszczyć znaczną część upraw.

Sadząc marchew jesienią, trzeba jednak pamiętać, że do jej wykiełkowania potrzebna jest temperatura około 3°C, a to powinno stać się dopiero wiosną, dlatego, jeśli w listopadzie dopisuje pogoda, warto poczekać z jej posadzeniem do grudnia. W tym miesiącu można również posadzić pietruszkę, która także powinna zacząć kiełkować wczesną wiosną. W tym przypadku również dobrze pamiętać, że temperatura powietrza powinna być niższa niż 2°C. Posadzenie tego warzywa jesienią sprawia, że nie trzeba martwić się o jego podlewanie — choć do wzrostu potrzebuje znacznych ilości wody, ta pochodząca z roztapiającego się śniegu powinna być wystarczająca.

Listopad w ogrodzie to także czas, gdy można rozpocząć uprawę pasternaku, który sadzony jesienią nie wymaga podlewania. W tym okresie dobrze również posadzić koper ogrodowy. Należy jednak uważać, aby nie zaczął on kiełkować, ponieważ nierzadko niszczy go nawet niewielki przymrozek. Jeśli jesień jest ciepła, listopad to też szansa na posadzenie szpinaku, którym będzie można cieszyć się wczesną wiosną. Wiele osób stawia również wtedy na uprawę czosnku ozimego, a także cebuli, jednak w tym przypadku też trzeba upewnić się, że temperatura nie jest już zbyt niska.

Drzewa i krzewy owocowe — co można sadzić w listopadzie?

Osoby, które zastanawiają się, co warto sadzić w listopadzie, nierzadko chcą mieć w swoim ogrodzie też krzewy oraz drzewa. Należy zauważyć, że określone gatunki można sadzić przez większą część roku, również późną jesienią, przy pierwszych przymrozkach. Przeszkodzić w sadzeniu roślin może jedynie zamarznięcie ziemi — w takim wypadku trzeba będzie poczekać na cieplejszy okres w roku. Listopad to doskonały czas na sadzenie krzewów liściastych, a także pnączy. Wtedy należy jedynie uważać na rośliny wrażliwe na zimno, które lepiej poradzą sobie wstawione do ogrodu wiosną.

Jakie zalety ma sadzenie krzewów owocowych w ogrodzie jesienią? Część roślin posadzonych wiosną może zbyt wcześnie wegetować — w przypadku tych, które do ogrodu trafią w listopadzie, taki problem nie powinien wystąpić. Co więcej, w chłodniejszych miesiącach w roku posadzone drzewa oraz krzewy mają więcej wody, do której powinny one przez cały czas mieć dostęp. Wiosną mogą pojawić się natomiast susze, a przez nie — konieczność samodzielnego podlewania posadzonych roślin.

Większość roślin liściastych doskonale radzi sobie po posadzeniu ich jesienią. Inaczej jednak jest, jeśli planuje się mieć w ogrodzie krzewy zimozielone iglaste. Te potrzebują czasu, aby się odpowiednio zakorzenić przed nadejściem mrozów. Czy można sadzić tuje w listopadzie? A co z innymi roślinami iglastymi? Choć zazwyczaj zaleca się sadzenie tego rodzaju krzewów pod koniec sierpnia lub we wrześniu, wiele zależy od panujących w danych miesiącach temperatur. Jeśli listopad będzie stosunkowo ciepły, można również wtedy sadzić drzewka oraz krzewy iglaste.

Rośliny doniczkowe oraz kwiaty, które warto sadzić w listopadzie

Na jesienny ogród składają się nie tylko krzewy rosnące w ziemi oraz posadzone warzywa — doskonałą ozdobą tarasu oraz terenu wokół domu mogą być również rośliny doniczkowe. W listopadzie w sklepach można znaleźć takie rośliny jak: wrzos pospolity, astry jesienne, chryzantemy, a także dabecje kantabryjskie. Postawienie donic z tymi kwiatami przy drzwiach do domu lub ścieżce prowadzącej na taras sprawi, że ogród zyska niepowtarzalny charakter. Warto też zaznaczyć, że jesienią z powodzeniem można sadzić również rośliny doniczkowe, które pąki kwiatowe będą mieć dopiero wraz z przyjściem wczesnej wiosny.

Oprócz tego jesienią można również posadzić kwiaty w samym ogrodzie. Podobnie jednak jak w przypadku innych roślin, ważne jest kontrolowanie temperatury tak, aby rośliny nie zmarzły i przed przyjściem mrozów mogły się odpowiednio zakorzenić. Warto także pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na to, czy na wybranych cebulach nie ma śladów uszkodzeń, a także, czy są one twarde i duże.

Inne prace ogrodowe w listopadzie — o tym trzeba pamiętać!

Samo posadzenie warzyw, krzewów czy kwiatów w listopadzie to nie wszystko — trzeba pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji roślin oraz samego ogrodu. Warto w tym czasie schować już meble ogrodowe, a także regularnie grabić opadłe liście, które pozostawione na ziemi mogą sprzyjać rozwojowi pleśni. Trzeba też odpowiednio zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Jeśli zimą nie spadnie śnieg, pasy z ziemią uprawną warto przykryć gałązkami drzew iglastych lub słomą. Listopad to również doskonały czas, aby przygotować sadzonki zdrewniałe z pędów jednorocznych, które będzie można posadzić do gruntu, gdy zacznie się robić cieplej.

Po przycięciu starych pędów roślin i sprawdzeniu, czy wszystkie kwiaty oraz krzewy są odpowiednio zabezpieczone, warto dokonać również przeglądu narzędzi i wyrzucić te, które nie będą nadawać się do użytku w kolejnym roku. Co więcej, dobrze też zadbać o stworzenie karmników dla ptaków szukających zimą pożywienia w ogrodzie. Trzeba przy tym pamiętać, aby karmić je ziarnami, a nie resztkami ze stołu, ponieważ to mogłoby im zaszkodzić. Tak przygotowany ogród na pewno będzie się dobrze prezentować zarówno zimą, jak i wczesną wiosną, gdy temperatura zacznie rosnąć.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie warzywa można posadzić w ogrodzie w listopadzie?

W listopadzie, w zależności od temperatury, w ogrodzie można posadzić m.in. marchew, pietruszkę, pasternak, koper ogrodowy oraz szpinak. Wiele osób decyduje się także na uprawę cebuli oraz czosnku ozimych.

Czy warto sadzić krzewy jesienią?

Sadzenie określonych rodzajów krzewów jesienią ma swoje zalety — wsadzone do gruntu rośliny mają dostęp do większej ilości wody, a także, zmniejsza się prawdopodobieństwo, że zaczną one za szybko wegetować.

Czy w listopadzie opłaca się hodować kwiaty w doniczkach?

Kwiaty doniczkowe mogą dodać uroku ogrodowi również jesienią. W związku z tym, o tej porze roku warto zainwestować w chryzantemy, astry jesienne czy też wrzos pospolity.