Mrówki to niezwykłe owady, które pełnią wiele ważnych funkcji – są małymi pomagierami, usuwającymi organiczne resztki z trawnika oraz poprawiającymi strukturę gleby poprzez ciągle drążenie tuneli. Mrówki w ogrodzie nie są mile widziane, zwłaszcza gdy ich kolonia rośnie w siłę. Przed użyciem chemicznych preparatów, warto spróbować odgonić je naturalnymi sposobami, które opiszemy w tym artykule.

Mrówki w ogrodzie – skąd się biorą?

Owady mają w życiu jeden główny cel, którym jest stworzenie potężnej kolonii. Aby móc to zrealizować, muszą wpierw znaleźć odpowiednie miejsce do zrobienia gniazda. Istoty najlepiej czują się w lasach, na polanach oraz w pobliżu drzew, jednakże zależy to też od ich gatunku. W polskich ogrodach występują głównie trzy gatunki mrówek:

  • murawka darnowiec – najczęściej spotykane są pod powierzchnią chodnika,
  • hurtnica pospolita – jest to najliczniejszy gatunek mrówek, jaki istnieje w Polsce, chowają się pod piaszczystymi podłożami;
  • wścieklica zwyczajna (mrówka czerwona) – postrach dzieci i niektórych dorosłych, lubi stanowiska pod korzeniami.

Mrówki szukają w ogrodach pożywienia, szczególnie słodkich przekąsek, takich jak nektar, czy spadź wytwarzaną przez mszycę. Ponadto owady często są nieproszonymi gośćmi na parapetach czy stołach, co skutkuje tym, że zanieczyszczają żywność i sprawiają, że jest niezdatna do spożycia.

Czy warto pozbywać się mrówek z ogrodu?

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? – to pytanie, które często można usłyszeć z ust ogrodników. Mimo że te małe stworzenia pełnią szeroki zakres funkcji w przyrodzie, to mogą być dla szkodliwe dla roślin ogrodowych, zwłaszcza jeżeli ich kolonia jest bardzo liczna. Ponadto mrówki opiekują się szkodnikami, np. mszycami, przez co stwarzają nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla ogrodu, ale i również pośrednie.

Mrówki niszczą rośliny, ponieważ tworzą głębokie tunele i niestety zdarza się, że przypadkowo degradują przy tym korzenie, przyczyniając się do zaburzenia rozwoju krzewów czy drzew. Oprócz tego mrówki uszkadzają owoce, gdyż obsiadają młode pączki kwiatowe roślin.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu naturalnymi sposobami?

Aby wytępić mrówki, wcale nie trzeba korzystać z mocnych specyfików – można to zrobić w bardziej humanitarny i bezpieczny sposób. Należy pamiętać, że stosowanie przetworzonych preparatów chemicznych może być szkodliwe nie tylko dla owadów, ale i również domowników. Narażone są wówczas także zwierzęta domowe, które uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu w ogrodzie. Domowe sposoby na zwalczanie mrówek są równie skuteczne, jak te sztuczne.

Sól na mrówki w ogrodzie

Posypanie ścieżek oraz mrowiska solą, świetnie sprawdzi się do zlikwidowania nadmiaru mrówek. Sól jest substancją nieszkodliwą dla tych owadów, zatem ich nie zabije, ale z powodzeniem odstraszy.

Rośliny odstraszające mrówki

Gatunki roślin, które wydobywają mocne i intensywne zapachy są największym nieprzyjacielem mrówek. Powodem jest ich rozwinięty zmysł węchu, który niezwykle wrażliwie reaguje na aromaty. Rośliny odstraszające mrówki to m.in.:

  • rozmaryn lekarski,
  • mięta,
  • bazylia,
  • lawenda wąskolistna,
  • tymianek,
  • nagietek lekarski,
  • majeranek.

Wyżej wymienione rośliny można posadzić przy wejściu do ogródka lub obok istniejących już gniazd mrówek. Taki zabieg pozwoli skutecznie zwalczyć mrówki, a ponadto, jeżeli zioła będą zdatne do spożycia, wówczas przydadzą się do przyprawienia potraw. Kwiaty natomiast sprawiają, że ogród będzie dekoracją dla całej działki.

Różne gatunki roślin znajdziecie w Strączkowscy Centrum Ogrodnicze – nasz zespół zadba o dobranie sadzonek tak, aby nie tylko efektywnie odstraszały mrówki, ale i również pasowały do całego designu ogrodu.

Innym sposobem, aby zwalczyć mrówki, jest stworzenie ekologicznego i naturalnego preparatu, który w swoim składzie będzie zawierał wyciąg z roślin, których woń jest nieprzyjemna nawet dla człowieka. Mowa tu oczywiście o czosnku, do którego możecie dodać również wrotycz i pokrzywę. Wykonanie wyciągu jest bardzo proste – wystarczy, że rośliny zalejecie wodą i pozostawicie na kilka godzin. Następnie wystarczy spryskać miejsca, w których najczęściej pojawiają się kolonie mrówek.

Jeżeli zauważyliście, że mrówki pojawiają się często na parapecie bądź balkonie, można położyć w tych miejscach tajemną broń, którą są świeże liście pomidora. Liście tego warzywa to naturalny wróg mrówek, którego nie są w stanie znieść.

Pułapka na mrówki

Wykonanie pułapki nie jest sposobem, który odstraszy mrówki, niemniej jednak pozwoli na skuteczne pozbycie się ich z ogrodu. Przynętę można stworzyć z trocin lub wełny drzewnej. Aby zwiększyć szansę na powodzenie, do materiałów dodajcie miodu, który jest ogromnym przysmakiem mrówek. Należy pamiętać, aby nie dać go za dużo, gdyż jest to pokarm lepki i mrówki mogłyby się do niego przykleić. Pułapkę najlepiej położyć tuż obok mrowiska. Jeżeli mrówki zasiedlą pułapkę, wówczas można je wywieźć bezpiecznie do lasu lub na pole.

Mrowisko – jak zlikwidować gniazdo mrówek

Usunięcie mrowiska efektywnie odstrasza mrówki z ogrodu, jednakże jest to bardzo radykalne wyjście, które prowadzi do wybicia całej zgromadzonej tam populacji. Najskuteczniejszym zabiegiem jest kilkukrotne zalanie gniazda wrzącą wodą. Woda powinna dotrzeć do najgłębszych zakamarków mrowiska, ponieważ tam znajduje się królowa, która jest fundamentem dla kolonii tych owadów.

Pamiętaj, aby nie próbować tego sposobu, jeżeli nie ma takiej konieczności, ponieważ mrówki robotnice to owady pożyteczne zarówno dla ogrodu, jak i całego ekosystemu, dlatego też nie zasługują na taką śmierć.

Jak zwalczać mrówki w naturalny sposób?

Metod zwalczania mrówek jest bardzo wiele, począwszy od sadzenia odstraszających roślin, kończąc na sypaniu ścieżek owadów solą. Sposoby są skuteczne i opierają się na prawach działania natury. Ponadto są bardziej humanitarne niż używanie preparatów chemicznych i trutek, które są szkodliwe dla środowiska.

Skąd biorą się mrówki w ogrodzie?

Działka jest zdecydowanie miejscem, gdzie unosi się wiele przyjemnych dla mrówek zapachów, dlatego też stworzenia podążają do ogrodu w celu szukania pożywienia, a gdy już je znajdą, to tworzą tam gniazdo.

Jakie rośliny odstraszają mrówki w ogrodzie?

Najskuteczniejsze są gatunki roślin, których aromat jest silny i intensywny. Mrówki nie tolerują tego zapachu, dlatego też unikają tych miejsc.