Obfite kwitnienie danej rośliny to marzenie wielu z nas – miłośników ogrodnictwa. Doskonale więc zdajemy sobie sprawę, że czasem potrzebują one dodatkowego wsparcia. Chodzi o to, aby dostarczyć im odpowiednie składniki pokarmowe przez dopasowany nawóz. Wszystko dlatego, że zmienia się pogoda, a czasem nawet gleba. Jednak na rynku dostępnych jest wiele tego typu preparatów. Więc czym nawozić kwiaty na balkonie oraz inne rośliny? Tego dowiesz się już dziś!

Rośliny balkonowe, czyli jakie?

Zacznijmy jednak od początku. Faktem jest, że możecie uprawiać wiele gatunków roślin na balkonie. Ogranicza was jedynie dostępna przestrzeń, oświetlenie, gleba i warunki klimatyczne. Oto kilka przykładów roślin, które dobrze rosną w tego typu miejscach:

  • Ozdobne, takie jak pelargonie, fiołki, niezapominajki i lawendy.
  • Rośliny jadalne, czyli warzywa i zioła.
  • Okrywowe, chociażby bluszcze, kruszyny, juki, winobluszcz, bratki i inne.
  • Iglaste – różnego typu sosny, cisy, świerki i jałowce.
  • Pnące – na przykład powojniki, róże pnące, wiciokrzewy lub gatunki hortensji.
  • Odmiany roślin zielonych, czyli cyprysy lub nawet drzewka oliwkowe.

Pamiętajcie, aby dobierać gatunki roślin do warunków panujących na waszym balkonie lub parapecie. Bardzo przydatne będą osłony chroniące rośliny przed mrozem i słońcem. Ponadto upewnijcie się, że są one odpowiednio nawodnione oraz nawożone – do ostatniej kwestii przejdziemy już za chwilę.

Nawożenie roślin balkonowych – przykładowe rodzaje preparatów

  • Nawozy mineralne, które zawierają składniki odżywcze w formie minerałów, na przykład azot, fosfor i potas. Są one szczególnie przydatne dla roślin szybko rosnących, ponieważ dostarczają im duże ilości składników pokarmowych.
  • Nawozy organiczne, czyli takie, które budują szczątki roślin lub zwierząt. Przeznaczone są dla gatunków, lubiących kwaśne gleby. Ponadto są one łatwo przyswajalne.
  • Nawozy długodziałające dostarczają składników odżywczych roślinom w sposób powolny i stopniowy przez długi okres. Stosuje się go raz na kilka miesięcy, w zależności od rodzaju nawozu i potrzeb danej rośliny. Najczęściej są one granulowane lub kapsułkowane.
  • Z kolei z nawozów uniwersalnych korzysta się w ogrodach, a także w doniczkach i na tarasach. Może być używany do wszystkich rodzajów roślin, od kwiatów, przez warzywa, po drzewa oraz krzewy ozdobne. Budują je wspomniane już wcześniej pierwiastki, wzbogacone o dodatkowe mikroelementy.
  • Nawozy do roślin balkonowych wieloskładnikowe mają różne składniki pokarmowe, takie jak azot, fosfor, potas i mikroelementy, czyli żelazo, miedź, cynk i wiele innych. Stosuje się je do wszystkich rodzajów roślin. Są szczególnie przydatne dla osób, które chcą zapewnić swoim roślinom pełne spektrum składników odżywczych w jednym produkcie. W porównaniu z nawozami uniwersalnymi często zawierają więcej składników odżywczych i są bardziej złożone pod względem chemicznym.

Pamiętajcie, aby do zasilania roślin balkonowych stosować preparaty zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i nie przekraczać zalecanych dawek – nadmiar może uszkodzić rośliny. Zwracajcie również uwagę na nawozy dedykowane, które działają tylko na konkretne gatunki.

Nawozy organiczne, czyli bogate składniki pokarmowe dla roślin kwitnących i nie tylko!

Kompost to rodzaj naturalnego nawozu, który jest otrzymywany z organicznych odpadów roślinnych i zwierzęcych. Proces tworzenia polega na rozkładaniu się tych szczątków przez specjalne mikroorganizmy. W wyniku tego powstaje substancja o bogatej zawartości składników pokarmowych. Jest ona doskonałym dodatkiem do gleby i pomaga rosnąć zdrowo i zapewnia obfite kwitnienie.

Zrobienie kompostu samodzielnie jest proste, a przy tym pozwala uniknąć wyrzucania odpadów biodegradowalnych do śmieci. Znajdźcie lub kupcie kompostownik, a następnie warstwujcie na przemian odpady organiczne z materiałem przemysłowymi w proporcji około 3:1. Zwilżajcie materiał, aby zapewnić odpowiednią wilgotność. Co jakiś czas przemieszajcie zawartość. I gotowe!

Jak często nawozić kwiaty i rośliny balkonowe?

Częstotliwość nawożenia roślin balkonowych zależy od kilku czynników – konkretnej grupy roślin, nawozu czy gleby. Istnieje jednak ogólna zasada, że nawożenie roślin balkonowych powinno się rozpocząć w momencie, gdy zaczynają one intensywnie rosnąć i kwitnąć, czyli zazwyczaj wiosną lub na początku lata.

Jeśli wykorzystujecie nawozy płynne, możecie je stosować co tydzień lub co dwa tygodnie. Z kolei granulowany, najlepiej jest aplikować raz na miesiąc lub dwa. Jeśli macie wątpliwości co do tego, jak często nawozić rośliny balkonowe, skonsultujcie się ze specjalistą lub z branżowym sklepem ogrodniczym.

Po co nawozić kwiaty balkonowe i inne rośliny?

Nawożenie kwiatów balkonowych jest ważne, ponieważ pomaga im one rosnąć zdrowo i obficie kwitnąć. Kwiaty balkonowe, podobnie jak inne rośliny, potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć oraz doprowadzić do obfitego kwitnienia.

Dodatkowo nawożenie pomaga roślinom przetrwać trudniejsze warunki, takie jak susza czy niskie temperatury. Rośliny z nawożone gleby są zazwyczaj bardziej odporne na choroby i szkodniki, ponieważ ich układ odpornościowy staje się silniejszy.

Ponadto nawożenie kwiatów balkonowych sprawia, że ich pędy są bardziej intensywne i trwalsze. Jeśli chcecie, aby wasze kwiaty balkonowe były piękne i zdrowe przez cały sezon, warto je regularnie nawozić.

Rośliny balkonowe – czym właściwie są?

Są to różne rośliny wieloletnie czy rośliny doniczkowe, takie jak kwiaty, warzywa i zioła czy pnącza.

Czym nawozić kwiaty balkonowe?

Nawóz do roślin balkonowych dobierz do jej gatunku oraz potrzeb. Dostępnych jest wiele różnych opcji, a specyfika preparatu zawsze znajduje się na etykiecie. Jeśli chodzi o nawożenie roślin na parapecie, to postępowanie wygląda tak samo.

Nawożenie roślin balkonowych – dlaczego warto?

Nawożenie roślin doniczkowych i roślin balkonowych wspomaga ich wzrost, kwitnie oraz uodparnia je na różne czynniki zewnętrzne czy na działanie szkodników.