Uprawiając rośliny w domu czy ogrodzie, robimy wiele, aby rosły zdrowo i każdego dnia zachwycały na swoim pięknem. Nie zawsze się to udaje, bo czasem nasze starania niweczą pojawiające się znienacka szkodniki. Ale z tymi wrogami roślin można walczyć, można też zapobiegać ich inwazji – np. z neem oil! Co to za specyfik, kiedy i jak go stosować? Przeczytaj!

Co to jest i po co stosować olejek neem?

Rośliny dają nam wiele od siebie, ale w zamian wymagają odpowiedniej opieki. Aby mogły prawidłowo wzrastać, potrzebują odpowiedniej ilości słońca, wody i substancji odżywczych oraz właściwej temperatury. Na to, jako hodowcy, mamy wpływ. Czasem jednak cały nasz trud i poświęcenie idzie na marne – gdy pojawią się szkodniki, roślina zaczyna chorować, a czasem i obumierać.

Szkodniki potrafią zdziesiątkować nie tylko uprawy ogrodowe – ogródek warzywny czy kwiaty ozdobne – ale także rośliny domowe, kwiaty doniczkowe. W domu mogą pojawić się nawet wskutek wietrzenia pomieszczeń lub „przybyć” razem z nowo zakupioną roślinką bądź też z samą ziemią, którą wykorzystamy do rozsadzenia czy przesadzenia.

Na szczęście inwazji szkodników można zapobiegać, stosując olejek neem!

To olej tłoczony z nasion i liści miodli indyjskiej (Azadirachta indica), który jest naturalnym pestycydem i preparatem przeciwgrzybiczym.

Olej neem jako naturalny pestycyd, bezpieczny środek owadobójczy

Różne są skutki działalności szkodników, ale zawsze negatywne. Roślina, opanowana przez nieproszonych gości, będzie nieprawidłowo rosnąć, czasem nawet karłowacieć, a prawie zawsze dojdzie do uszkodzenia łodyg czy liści. Jeśli uda nam się odkryć ten problem w miarę szybko, być może wystarczy wymienić ziemię i obmyć roślinkę. Na późniejszych etapach „inwazji” konieczne mogą być środki chemiczne, które nie zawsze są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dzieci czy czworonożni przyjaciele niekoniecznie przecież będą trzymać się z dala od chorej rośliny. Dlatego w swoich uprawach warto wykorzystać naturalny środek owadobójczy, czyli neem oil.

Jego substancja czynna – azadirachtyna – zaburza zdolności żywieniowe i rozrodcze niektórych grup owadów. Zalicza się do nich m.in. mszyce, mączliki szklarniowe, przędziorki, tarczniki, wełnowce i wciornastki. Szkodniki nie giną od razu w kontakcie z azadirachtyną, ale tracą zdolność do żerowania i rozmnażania się, więc ich populacja powoli zaczyna się kurczyć. Dodatkowo olejek neem wykazuje działanie przeciwgrzybicze i sprawdza się w walce z szarą pleśnią i plamistością liści.

Substancja czynna olejku neem została zaklasyfikowana jako bezpieczny środek ochrony roślin w wielu europejskich krajach. Olejek neem jest bezpieczny dla zwierząt i owadów zapylających, nie może w żaden sposób zaszkodzić roślinie, więc może być śmiało stosowany do pielęgnacji roślin ogrodowych i domowych.

Olejek neem – właściwości wykorzystywane wszechstronnie!

Miodla indyjska to wyjątkowa roślina, od wieków wykorzystywana np. w medycynie ajurwedyjskiej do detoksykacji organizmu czy też jako środek przeciwgorączkowy, antybakteryjny i przeciwzapalny. Obecnie ten olejek roślinny jest składnikiem wielu kosmetyków, maści i preparatów leczniczych i pomaga łagodzić objawy m.in. chorób skórnych (trądziku, egzemy).

Wracając natomiast do uprawy roślin… Poza działaniem owadobójczym olejek neem jest też doskonałą propozycją dla osób, które zastanawiają się, czym nabłyszczyć liście kwiatów doniczkowych. Wykorzystywany do przecierania liści olejek neem sprawia, że pięknie się błyszczą – wyglądają świeżo i zdrowo, a ich soczysty zielony kolor jest dobrze podkreślony.

Stosowanie olejku neem na rośliny

Olejek neem działa systemicznie, czyli jest wchłaniany przez roślinę. Tuż po posmarowaniu nim zewnętrznych części rośliny trafia do jej „krwiobiegu”, czyli wraz z sokami dociera do wszystkich liści, łodyg i korzeni. Stosuje się go profilaktycznie, ale też już jako środek w walce szkodnikami. Żerujące w roślinie owady pobierają pokarm z jej soków – jeśli krąży w nich azadirachtyna, owady zaczynają chorować i w konsekwencji regularnie spada ich liczebność.

Jak użyć olejku neem do roślin? Najpierw należy go rozcieńczyć z wodą i płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem w płynie. Jest to konieczne, bo olejek nie może rozpuścić się tylko w wodzie. W przypadku płynu najlepiej wybrać wariant z jak najnaturalniejszym składem. Do sporządzenia roztworu należy użyć ok. 5 ml olejku, litr wody i kilka kropli płynu bądź mydła.
Sporządzonym roztworem olejku neem należy regularnie opryskiwać roślinę co 2-3 tygodnie lub przecierać nim jej liście.

W razie pytań czy wątpliwości w kwestii stosowania neem oil zachęcamy do kontaktu z naszym centrum ogrodniczym Strączkowscy. Jeśli masz problem ze swoimi roślinami, chętnie Ci pomożemy – doradzimy, jak szybko pozbyć się szkodników i jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin, aby szybko się odrodziły.

Olejek neem do roślin – trzy razy na „tak”!

Olejek neem nie jest oczywiście jedyną dostępną na rynku skuteczną bronią przeciw szkodnikom, ale polecamy go każdemu naszemu Klientowi z czystym sercem ze względu na jego walory ekonomiczne, skuteczność i bezpieczeństwo.

  • Skuteczność olejku neem. Nie tylko skutecznie odstrasza szkodniki, ale ma też dużą zdolność do ich unieszkodliwiania. Regularnie stosowany, pomaga roślinom pozbyć się intruzów i wrócić do formy. Dodatkowo działa jak środek grzybobójczy, więc leczy niektóre choroby roślin i im zapobiega. Stosować go można zarówno w ogrodzie, jak i do roślin doniczkowych (które dodatkowo pięknie nabłyszcza).
  • Bezpieczeństwo olejku neem. To naturalny preparat, który nie dewastuje środowiska: nie zanieczyszcza gleby i wód oraz nie jest toksyczny – nie szkodzi zwierzętom i ludziom. Nie ma żadnych obaw, aby stosować go w domu, w którym mieszkają małe dzieci oraz zwierzęta takie jak psy i koty.
  • Ekonomiczność olejku neem. Jest to preparat niedrogi. Kupić olej neem można już nawet za kilkanaście złotych, a do pojedynczego oprysku zużywa się zaledwie kilka mililitrów olejku (rozpuszczając go w roztworze wodnym), co sprawia, że jest niezwykle wydajny.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie właściwości ma olejek neem?

Właściwości olejku neem to działanie owadobójcze, przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Jest stosowany jako naturalny środek ochrony roślin – zwalcza szkodniki i skutecznie je odstrasza. Ponadto smarowane olejkiem neem liście są pięknie nabłyszczone. Wykorzystywany jest również w kosmetyce i medycynie.

W jaki sposób działa olejek neem na rośliny?

Olejek neem, który naniesiemy na zewnętrzne części roślin, przenika do ich soków. Sokami roślin żywią się z kolei szkodniki, które w kontakcie z substancją aktywną oleju neem zostają unieszkodliwione. Nie mogą żerować oraz się rozmnażać, czego konsekwencją jest szybkie zmniejszenie się ich liczebności. Neem oil zapobiega także pojawieniu się szkodników, bo skutecznie je odstrasza.

Jak stosować olejek neem na rośliny doniczkowe?

Około 5 ml olejku neem należy wlać do 1 l wody i dodać kilka kropli szarego mydła w płynie bądź naturalnego płynu do mycia naczyń (olejek nie rozpuszcza się w wodzie). Tak przygotowanym roztworem należy opryskiwać rośliny lub nacierać ich liście co ok. 2-3 tygodnie.