Drzewa owocowe zdobią każdy ogród. To właśnie dzięki nim możemy sprawić, że przestrzeń w ogrodzie będzie prezentowała się tajemniczo i wyjątkowo, a własnoręcznie zebrane owoce dadzą dużo radości. Nie możemy jednak zapominać o tym, że drzewka owocowe narażone są na działanie różnych szkodników. Jak więc o nie zadbać, aby cieszyć się ich wyglądem oraz zdrowymi owocami?

Drzewa owocowe idealnym dopełnieniem do naszego ogrodu

Atrakcyjnie urządzony ogród to obecnie marzenie bardzo wielu osób. Z tego powodu coraz częściej decydują się oni na zakup najwyższej jakości akcesoriów ogrodowych, a także inwestują w różnorodne rośliny, nadające niezwykłego charakteru. Drzewa owocowe to właśnie to, co sprawia, że ogrodowa zieleń nabiera koloru i wyjątkowości. Przebijające owoce z koron drzew, nie tylko go dopełniają, ale i pozwalają się cieszyć własnymi plonami.

Niezależnie od tego czy mamy małe drzewka owocowe czy też duże drzewa w naszym sadzie, musimy wiedzieć, że bardzo dużo szkód może spowodować insekt zwany mszycą. To właśnie mszyca w ostatnim czasie niszczy drzewa nie tylko prywatnym osobom, ale również dużym sadownikom. W przypadku przedsiębiorców plaga takich insektów może nawet znacznie pozbawić ich szans na zarobek. Co więc powinniśmy zrobić, aby skutecznie pozbyć się wspomnianych insektów?

Gdy rośliny w ogrodzie chorują

Należy pamiętać, że środki na mszyce są bardzo różnorodne. Obecnie na rynku możemy znaleźć naprawdę wiele produktów, które nie zawsze będą skuteczne. Coraz więcej osób, w szczególności tych prywatnych decyduje się na rozwiązania ekologiczne. Bardzo modną metodą na pozbycie się mszyc z naszego ogrodu jest również sadzenie pomiędzy grządkami roślin, które nie są lubiane przez tego szkodnika. Dużo osób inwestuje w sadzonki lawendy oraz mięty, cebuli czy czosnku. Być może takie rozwiązanie jest skuteczne, jednak jedynie w przypadku warzyw oraz w sytuacji, gdy nasza działka nie jest dużych rozmiarów. W momencie, kiedy posiadamy duże drzewa owocowe w swoim sadzie lub też w przypadku przedsiębiorców, którzy zarabiają na sprzedaży owoców, powinniśmy zastosować bardziej radykalne środki.

Doskonałym rozwiązaniem są opryski drzew owocowych. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów, za pomocą których możemy szybko dokonać oprysków, usuwających mszyce z naszych drzew owocowych. Ale czym powinniśmy się kierować przy wyborze tych odpowiednich produktów?

Zwalczanie mszycy na drzewach owocowych jest bardzo wymagające

Poszukując odpowiednich środków chemicznych do przeprowadzenia oprysków przeciwko mszycy na drzewach owocowych, musimy pamiętać o jednej rzeczy. Preparat koniecznie trzeba dobrać odpowiednio do fazy rozwojowej drzewa i warunków pogodowych, a zwłaszcza temperatury powietrza. Musimy mieć też świadomość, że na jednym z najbardziej popularnych drzew w polskich sadach, czyli jabłoni, występuje kilka różnorodnych gatunków tych owadów. Zdecydowanie najgroźniejsze, a tym samym najbardziej powszechne insekty to:

  • mszyca jabłoniowa;
  • mszyca jabłoniowo – babkowa.

Mszyca jabłoniowa

Mszyca jabłoniowa zagraża przede wszystkim wielu szkółkom, jak również młodym sadom jabłoniowym. Jest bardzo groźna także dla jednorocznych pędów oraz licznych owoców, jeżeli drzewa już je posiadają. Zaatakowane rośliny są bardzo osłabione i w dużym stopniu podatne na przemarzanie, co jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza wczesną wiosną. Nie powinniśmy zapominać również o tym, że mają one często bardzo mało pąków kwiatowych i tym samym w późniejszym okresie bardzo słabo plonują. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wspomnianą mszycę jabłoniową znacznie łatwiej jest zwalczyć, w porównaniu z wcześniej wymienionym drugim gatunkiem tych insektów – mszycą jabłoniową-babkową.

Mszyca jabłoniowo-babkowa

Drugim gatunkiem insektów, które mogą zaszkodzić jabłoniom jest mszyca jabłoniowo-babkowa. Szkodnik ten, wydaje w ciągu roku wiele różnorodnych pokoleń. Nowo powstałe osobniki zasiedlają nie tylko młode, ale także starsze drzewa, co jest dużym zagrożeniem dla naszych ogrodów. Mszyce w efekcie żerowania na drzewach, mogą spowodować bardzo dużą deformację liści, a także różne zawiązki owoców. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak to właśnie mszyca jabłoniowo – babkowa bardzo często może być przyczyną utraty niemal całego plonu.

Jaki środek i kiedy zastosować?

Aby chronić nie tylko nasze drzewa, ale także owoce, które zdążyły się już zawiązać, powinniśmy zadbać o ich opryski. Jest to bardzo istotne, aby wybrać wysokiej jakości środki, które w swoim składzie posiadają substancję czynną w postaci pochodnej neonikotynoidów. Należy pamiętać też, że tego typu substancja charakteryzuje się znacznie mniejszymi cząstkami, niż przykładowo pozostałe związki zawarte w insektycydach. Dzięki temu przemieszczanie preparatu w roślinie jest znacznie szybsze.

Problem mszyc to zdecydowanie powracające każdego roku wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się wszyscy producenci owoców. Czas po kwitnieniu drzew to doskonały moment, aby sięgnąć po sprawdzony insektycyd. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że wspomniane drzewa owocowe są nie tylko w dużych sadach, ale również na wielu prywatnych działkach.

Sadzonki owocowe są popularne nie tylko ze względu na urokliwy wygląd przebijających się przez zielone liście owoców, ale również dzięki możliwości korzystania z własnych, pysznych dobrodziejstw, które na nim wyrosną. Aby móc cieszyć się pełnym wachlarzem zalet drzew owocowych, koniecznie trzeba o nie dbać i nie zostawiać ich samych sobie, gdy zaczną pojawiać się mszyce. Jeżeli już zauważyliście coś na swoich drzewkach, nie zwlekajcie.

W naszym sklepie znajdziecie pełny wybór produktów do usuwania tego szkodnika, a w razie wątpliwości, nasi pracownicy podpowiedzą Wam, jaki preparat będzie dla Waszych drzewek najlepszy.

KONTAKT