Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia. Drzewa stają się zielone, kwiaty rozwijają swoje pąki, a w powietrzu coraz częściej słychać bzyczenie owadów. Jednym z najczęściej spotykanych jest chrabąszcz majowy. Pędraki, czyli jego larwy, są niestety uciążliwe dla ogrodników, gdyż są szkodnikami wielu roślin. Jak zwalczać pędraki i jak je rozpoznać?
Pędraki – co to takiego?
Pędraki to larwy chrabąszcza majowego – latającego owada, którego kojarzy większość z nas. Niestety stanowią one poważne zagrożenie dla roślin, dlatego gdy tylko się pojawią, należy podjąć odpowiednie kroki. Jednak w pierwszej kolejności warto wiedzieć, jak rozpoznać te szkodniki glebowe.
Ze złożonych przez chrabąszcza majowego jaj wylęgają się małe larwy, znane jako pędraki. Charakteryzują się trzema parami odnóży, białym kolorem i lekko wygiętym ciałem w kształcie litery C o długości około 3 cm. Pomimo niewielkiego rozmiaru stanowią duże wyzwanie dla ogrodników, gdyż bytują głównie w ziemi, atakując korzenie roślin. Na głowie pędraków można zauważyć czułki zakończone wachlarzowatą buławką, a na końcu odwłoka widać tępy kolec.
Co ciekawe, najczęściej larwy chrabąszcza majowego bytują pod powierzchnią ziemi przez cztery lata, a po ich upływie przepoczwarzają się w postać dorosłą w okresie wegetacyjnym i opuszczają swoje schronienie.
Skąd się biorą pędraki w ogrodzie?
Chrabąszcze majowe składają swoje jaja w ziemi, następnie wylęgają się z nich pędraki. Larwy początkowo żywią się martwą materią organiczną i częściami roślin, która zawarta jest w próchnicy glebowej. Wraz z rozwojem coraz chętniej sięgają dalej i zaczynają odżywiać się korzeniami. W tym momencie zaczyna się poważny problem, który można zauważyć gołym okiem.
Zawsze warto reagować jak najszybciej, gdyż w innym przypadku może być za późno. Szczególnie gdy warunki do rozwoju larw chrząszczy są sprzyjające – dostateczna ilość pożywienia, odpowiednia temperatura i wilgotność.
Pędraki – objawy żerowania
Problem pędraków jest bardzo uciążliwy. Ze względu na fakt, że żerują głównie w korzeniach, obecność larw można zauważyć gołym okiem, najczęściej w przypadku trawników, które są płytko ukorzenione. Mogą także powodować zamieranie roślin, w tym krzewów ozdobnych.
Pędraki w trawniku powodują największe spustoszenie. Można zauważyć miejscowe zżółknięcie trawy w postaci placków, a także luźną darń, która z łatwością oddziela się od gleby. W przypadku roślin pierwsze objawy żerowania pędraków mogą być mylone z niedoborem składników odżywczych. Doskonale widać np. stopniowe żółkniecie pędów i liści, a następnie ich brązowienie i całkowite zamieranie.
Jeśli zostaną zastosowane specjalne nawozy, a korzenie drzew będą nadal osłabione i problem nie zniknie, to znak, że trzeba szukać przyczyny problemu w glebie. Być może odpowiadają za nie larwy w ziemi. Ponadto należy przygotować się na to, że jeśli już raz zaobserwujemy ich obecność, to z pewnością pędraki pojawią się ponownie, a ich liczebność może być jeszcze większa.
Jak zwalczyć pędraki – jak się pozbyć szkodników?
Zwalczanie pędraków warto rozpocząć od walki z dorosłymi osobnikami. Po nocnym obniżeniu temperatury chrabąszcze są odrętwiałe, dlatego będzie znacznie łatwiej je zrzucić z młodych drzewek i niskich krzewów. Przed przystąpieniem do tego działania należy pamiętać o rozłożeniu specjalnej płachty, na której zbierane są strącone z góry owady. Dorosłe chrząszcze żerujące na koronach drzew można również zwalczać środkami chemicznymi, stosując je zgodnie z zaleceniami producenta lub powierzając to zadanie specjalistom.
Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać rozwojowi szkodników niż narażać się na walkę z nimi. Zwalczanie pędraków w trawniku nie należy do prostych zadań, jednak nie można się poddawać, gdyż z roku na rok może być coraz gorzej. Brak reakcji i pozwolenie na dalszy rozwój szkodnika może zniweczyć wszelkie starania związane z pielęgnacją i aranżacją ogrodu. Do zwalczania pędraków, czyli larw, które nie przeobraziły się jeszcze w dorosłą postać, warto również wykorzystać preparaty ekologiczne. Ich głównym działaniem jest skuteczne odstraszenie larw i jednocześnie stworzenie niekorzystnych warunków do ich żerowania w glebie.
Naturalne sposoby na pędraki – jak się chronić przed ich pojawieniem?
Warto wykorzystać naturalne sposoby na pędraki, które będą chronić trawnik przed szkodnikami. Przede wszystkim bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, na którą powinny składać się wszelkie zabiegi związane z aeracją i wertykulacją. Pierwsze określenie wiąże się z rozluźnieniem struktury podłoża, a drugie z usunięciem materii organicznej z gleby. Dodatkowo po dokładnym koszeniu trawnika, należy go starannie wygrabić, aby usunąć wszelkie pozostałości, którymi mogłyby żywić się pędraki.
Skutecznym rozwiązaniem jest rozłożenie czarnej folii w ciągu dnia, która zaciemnia powierzchnię trawnika, przez co pędraki zaczną wyłaniać się z gleby na skutek braku światła. W takim przypadku wystarczy odczekać parę godzin i zebrać szkodniki lub je pozostawić – widocznymi larwami z pewnością chętnie zainteresują się ptaki. Warto je zwabić za pomocą specjalnych budek, również gdy mamy do czynienia z dorosłymi osobnikami żerującymi na drzewach.
Co to pędraki?
Pędraki to białe larwy chrabąszcza majowego z ciałem w kształcie litery C, o długości około 3 cm. Na ich głowie można zauważyć czułki, a na zakończeniu odwłoku tępy kolec. To szkodniki roślin, które należy zwalczać, gdy tylko się pojawią
Co na pędraki – sprawdzone sposoby
Do ochrony roślin i zwalczania pędraków można wykorzystać różne sposoby. Wśród naturalnych metod warto wymienić zwabienie ptaków, które świetnie poradzą sobie z dorosłymi osobnikami bytującymi w koronach drzew. Owady będą dla nich źródłem pożywienia. Dodatkowo dobrze jest wykonać aerację i wertykulację trawnika oraz regularne jego koszenie ze starannym grabieniem.
Pędraki – jak niszczą rośliny?
Pędraki przy licznym występowaniu mogą powodować poważne straty w naszym ogrodzie. Trawnik, podobnie jak korony drzew, mogą żółknąć i całkowicie obumierać, gdyż larwy żywią się głównie korzeniami roślin oraz materią organiczną znajdującą się w glebie.