Wiosną oraz latem warto pozwolić sobie na odrobinę wytchnienia wśród zieleni w przydomowym ogrodzie. Posiadacze drzew owocowych mogą także skosztować smakowitych jabłek. Te wszystkie przyjemności są dostępne dla człowieka, dzięki owadom. Jednymi z nich są pszczoły murarki. Dlaczego ich obecność w ogrodzie jest tak istotna?

Pszczoła murarka — co dobrze o niej wiedzieć?

Murarki ogrodowe są określane mianem pszczół samotnic, ponieważ nie mają królowej. Są one dzikie, a nawet jeśli żyją w koloniach, nie współpracują ze sobą i nie wymieniają się informacjami na temat tego, gdzie znajduje się pokarm. Możecie rozpoznać je po tym, że ich odwłok jest rdzawego lub brązowo-żółtego koloru. Te pszczoły są średnimi przedstawicielami swojego gatunku. Samice mają około 10-12 milimetrów, a samce są od nich mniejsze — ich wymiary to średnio 8-10 milimetrów.

Osobniki tych owadów są jednymi z najczęściej występujących w Polsce pszczół. Murarka ogrodowa szuka pokarmu nawet 300 metrów od swojego gniazda. Nazwa tych owadów jest związana z tym, w jaki sposób budują one swoje gniazda. Do ich zrobienia wykorzystują one piasek zmieszany z ich śliną oraz glinę. Murarki nie bronią własnego gniazda, a także nie posiadają żądła, więc nie są agresywne. Nie przeszkadza im nawet bliska obecność człowieka. W związku z tym nie musicie obawiać się ich obecności w ogrodzie, a wręcz przeciwnie — warto docenić to, że zamieszkały w pobliżu Waszych kwiatów.

Pszczoła murarka uwalnia się z kokonu na wiosnę, a więc swoje loty zaczyna już w kwietniu, a kończy je, kiedy rośliny przekwitną. Po tym okresie wraca do kokonu, gdzie czeka bezpiecznie do nadejścia kolejnej wiosny. Jednak jeśli nie sprzyjają ku temu warunki pogodowe, owad może poczekać z wyruszeniem po nektar.

Dlaczego warto zaprosić pszczołę murarkę do swojego ogrodu?

Co wyróżnia tę dziką pszczołę? Murarka ogrodowa chętnie zagląda do sadów, łąk, ogrodów, a nawet szklarni. Pokarmu szuka nawet 300 metrów od swojego gniazda. Co więcej, jest ona znacznie mniej wybredną koneserką nektaru niż pszczoła miodna, dlatego zagląda aż do 150 gatunków kwiatów. Lubuje się zarówno w uprawnych gatunkach roślin ogrodowych, jak i tych dzikorosnących. Niezależnie od tego, czy macie posadzone w ogrodzie malinę, porzeczkę, truskawki, drzewa owocowe czy też róże, tulipany albo żonkile, z pewnością odwiedzi je murarka.

Zastanawiając się nad tym, jaki jest sens zadbania o to, żeby do Waszego ogrodu zawitały pszczoły, warto wiedzieć, że zapylają one aż 80% wszystkich roślin. Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez obecności tych pracowitych owadów. Mając przygotowane dla nich gniazdo, nie trzeba obawiać się, że ulubione hortensje, śliwa domowa czy grusza przestaną pięknie wyglądać, czy też będą mieć ubogie plony. Odpowiednie zadbanie o pszczoły murarki pozwoli cieszyć się pięknym ogrodem w towarzystwie tych pożytecznych owadów.

Pszczoła murarka ogrodowa — jak zrobić dla niej domek?

Pszczoła murarka robi gniazdo w rozmaitych miejscach. Mogą to być spróchniałe drzewa, konary i słupy, łodygi twardszych roślin jak np. trzcina, a nawet pęknięcia ścian. Zdarza się również, że zamieszkują one porzucone gniazda pszczół oraz os. Tego typu lokum ma kilka komórek, oddzielonymi od siebie przegródkami. To w nich ten z natury samotny owad składa jaja — z tych ulokowanych dalej wylęgają się samice, a ze znajdujących się bliżej wyjścia — samce.

Przygotowanie domku dla murarki ogrodowej nie jest trudne, dlatego śmiało możecie takie hotele dla pszczół przygotować na terenie własnej posesji. W tym celu warto wykorzystać naturalne surowce jak:

  • pędy bambusa,
  • rdest sachaliński,
  • puste łodygi roślin baldaszkowatych,
  • trzcina pospolita.

Trzeba pamiętać o tym, żeby pszczole murarce było w takiej rurce wygodnie, więc dobrze zadbać o to, aby jej średnica wynosiła 7-10 milimetrów, a długość 18-25 centymetrów. Ponadto jedna strona otworu powinna być zaklejona.

Kilka przygotowanych w ten sposób rurek należy umieścić obok siebie w jednym miejscu. Możecie do tego wykorzystać plastikową butelkę, przeciętą na pół, albo np. drewnianą skrzyneczkę. Majsterkowicze mogą pokusić się o zrobienie specjalnie dostosowanej do pszczół domków, które będą stanowiły dodatkową ozdobę ogrodu.

Trzeba też zabezpieczyć stworzony hotelik przed deszczem, dlatego warto zadbać o solidny daszek konstrukcji domku dla pszczoły. Dla wygody murarki ogrodowej dobrze też postawić konstrukcję w miejscu naturalnego przebywania tych owadów. Zimą hotele dla pszczół warto zabezpieczyć siatką z oczkami, aby nie zniszczyły ich ptaki.

Ogród przyjazny pszczole murarce — o czym należy pamiętać?

Biorąc pod uwagę, że obecność owadów stanowi gwarancję pięknego ogrodu, warto sprawić, aby murarki chętnie go odwiedzały. Choć te dzikie stworzenia nie są wybredne, dobrze posadzić wiele kwitnących roślin, a także krzewów i drzew, aby pszczoły nie szukały pożywienia nigdzie dalej. Warto też zostawić kawałek naturalnie rosnących traw w swoim ogrodzie, ponieważ i w nich mogą robić sobie gniazda pszczoły. Murarka ogrodowa, jak większość owadów, nie lubi chemicznych nawozów, więc dla dobra tych stworzeń, lepiej zrezygnować z ich stosowania.

Im dłużej w Waszych ogrodach będą kwitnąć rośliny, tym lepiej dla mieszkających w nim owadów. Dlatego stawiajcie na różne odmiany krzewów i kwiatów. Trzeba też pamiętać, że pszczoły murarki oraz inne owady potrzebują do życia nie tylko nektaru, lecz także wody. W tym celu dobrze stworzyć w ogrodzie oczko wodne jednak jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy zadbać o wilgotny mech czy w okresie suszy podlewać czystą wodą rośliny, aby pszczoły mogły napić się z listków roślin. trzeba również zaznaczyć, że złym pomysłem jest napełnianie cieczą talerzyków czy pokrywek, ponieważ owady mogą się w nich utopić.

Dlaczego hodowanie pszczół murarek jest ważne?

Murki ogrodowe odwiedzają wiele gatunków roślin i są w stanie zapylić kilka tysięcy kwiatów
czy też krzewów i roślin
. Niestety obecnie na świecie w wyniku wielu czynników jak np. zmiany klimatu jest coraz mniej tego rodzaju owadów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odgrywają one ważną rolę w ekosystemie, więc warto zaprosić je do swojego ogrodu. Ponadto pszczoła murarka nie jest agresywna względem człowieka, dlatego nie stanowi dla domowników zagrożenia.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego obecność pszczół murarek w ogrodzie jest ważna?

Pszczoły murarki chętnie odwiedzają kwiaty, krzewy i drzewa, w których jest mało nektaru. Zapylają aż 150 gatunków roślin, dzięki czemu można cieszyć się pięknym ogrodem.

W jakim ogrodzie chętnie przybywają pszczoły muraki?

Miejsce pełne różnych gatunków roślin z dostępem do wody jest idealne dla pszczół. Murarki ogrodowe nie lubią jednak sztucznych nawozów, więc lepiej z nich zrezygnować.

Co jest potrzebne do przygotowania domku dla murarki ogrodowej?

Do przygotowania hotelu dla murarki ogrodowej, można wykorzystać łodygi twardszych roślin np. pędy bambusa, a także plastikową butelkę po wodzie czy też drewnianą skrzyneczkę.