Święto Zmarłych zbliża się wielkimi krokami, dlatego najwyższa pora pomyśleć o dekoracji pomników swoich bliskich, którzy odeszli. Nie musisz w tym przypadku stawiać na gotowca. Wystarczy odrobina wysiłku, a przepięknie zdobione, wykonane własnoręcznie stroiki ozdobią groby na dzień Wszystkich Świętych. Przekonaj się jakie to proste!

Projekt DIY czas start

Jeżeli zastanawiasz się nad własnoręcznym wykonaniem stroików na groby swoich bliskich, zacznij od przejrzenia inspiracji w Internecie oraz przygotowania niezbędnych akcesoriów i dekoracji. Zajrzyj do centrum ogrodniczego lub hurtowni florystycznej, w której znajdziesz dużo akcesoriów florystycznych, pozwalających na stworzenie pięknej, jesiennej kompozycji. Na pewno element, który będzie przydatny to pistolet z klejem na gorąco. Dzięki niemu łatwo przymocujesz wszystkie elementy do siebie. Zadbaj o jesienne akcenty jak złote liście, kasztany czy jarzębina. Możesz również zdecydować się na akcesoria, które będą nawiązywały do sezonu zimowego jak szyszki, laski cynamonu czy suszone pomarańcze i cytryny. Jeżeli chcesz, aby stroik przetrwał trochę dłużej, postaw na kwiaty i dodatki sztuczne. Dzięki temu Twoja wiązanka będzie ozdabiać pomnik znacznie dłużej. Pamiętaj również o akcesoriach florystycznych, których nie widać, a które będą przydatne np. gąbka do suchych kwiatów.

Zobacz artykuły florystyczne DIY!

Czy sztuczny stroik to dobry pomysł?

Jeszcze do niedawna stroiki wykonywane ze sztucznych kwiatów i plastikowych iglastych gałązek przywoływały na myśl niemiłe skojarzenia. Dziś wcale już tak nie jest. Obecnie sztuczne kwiaty i elementy stroików są bardzo zbliżone wyglądem do tych naturalnych, a do tego gwarantują znacznie dłuższą trwałość. To spowodowało, że takie wieńce stają się coraz bardziej popularne, a elementy do tworzenia własnych kompozycji bardziej różnorodne i w wielu miejscach dostępne.

Wiązanki DIY – jak je wykonać?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twojego pomysłu oraz inwencji twórczej. My podpowiemy Ci kilka wskazówek, dzięki którym własnoręcznie możesz udekorować groby swoich bliskich, ale to do Ciebie należy ostateczny kierunek, który wybierzesz oraz efekt, który uzyskasz, tworząc dekoracje na Wszystkich Świętych.

Pierwszym z pomysłów będzie stroik ze sztucznych kwiatów. Tworzenie dekoracji rozpoczynamy od przygotowania suchej gąbki florystycznej. Taką gąbkę dostaniesz w centrach ogrodniczych i sklepach florystycznych. Gąbkę umieszczamy w misie, bądź specjalnej, płytkiej, kwadratowej lub prostokątnej doniczce do stroików. Najlepiej sprawdzi się kolor grafitowy, czarny, złoty lub srebrny. Jeśli jest taka potrzeba, odpowiednio przycinamy gąbkę. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie w wolnych przestrzeniach misy obciążenia, która zapewni stabilność stroika przy okazji wietrznej pogody.

Wreszcie, wbijamy w gąbkę sztuczne liście, trawy i kwiaty. Możemy wykorzystać również naturalne suche ozdoby, np. szyszki, korę kokosową, czy inne drewniane elementy, wbijane za pomocą specjalnych drucików. Nasz stroik możemy dopełnić także dodając jeszcze dekoracyjną wstążkę lub sznurek. I gotowe.

Krzyż z mchu – gotowa podstawa

Nie musisz wszystkich rzeczy wykonywać od zera samemu. W sklepach z akcesoriami florystycznymi znajdziesz gotowe podstawy, które możesz po prostu ozdobić po swojemu. Jednym z przykładów są krzyże wykonane z mchu lub innych materiałów. Możesz skorzystać także z wiklinowych lub sztucznych, zielonych wianków, będących idealną podstawą do samodzielnego zdobienia wiązanki na Wszystkich Świętych. Taka podstawa pięknie się prezentuje, a gdy udekorujesz ją jesiennymi liśćmi, małymi sztucznymi dyniami lub kwiatami, będzie przykuwać uwagę swoją unikalnością.

stroiki2

Stroik z żywych kwiatów

Chcesz, aby groby w dniu Wszystkich Świętych udekorowały ozdoby, wykonane z żywych kwiatów? Nie ma żadnego problemu. I taką kompozycję bardzo łatwo jest stworzyć samemu w domu, ale trzeba mieć świadomość, że nie będzie ona tak trwała, jak ta wykonana ze sztucznych elementów. Nie da się również takiej kompozycji przygotować z wyprzedzeniem z tego względu, że kwiaty do 1 listopada po prostu zwiędną. Stroiki ze świeżych kwiatów tworzymy na specjalnej gąbce, którą należy wcześniej mocno namoczyć w wodzie przez ok. 20 min. Takiej gąbki nie można polać tylko z wierzchu, gdyż woda nie dostanie się do jej wnętrza i kwiaty wtedy szybko padną. Tym razem jest „mokra” gąbka, w przeciwieństwie do tej używanej przy tworzeniu stroików ze sztucznych kwiatów.

Nasączoną gąbkę umieść w misie, bądź specjalnej, płytkiej, kwadratowej lub prostokątnej doniczce do stroików. Wybierz kolor grafitowy, czarny, złoty lub srebrny. Jeśli jest taka potrzeba, odpowiednio przytnij gąbkę. Jeśli nie chcesz wykorzystywać misy lub doniczki, wybierz gąbkę umieszczoną w plastikowym stelażu, który podtrzyma całą kompozycję. Wbij w gąbkę przycięte główki kwiatów. Na Wszystkich Świętych pięknie będą prezentowały się np. róże, ale także inne gatunki na pewno się sprawdzą. Jako podstawę i bazę, możesz wykorzystać żywe gałązki świerku lub jodły. Pięknie prezentować się będą również gałązki eukaliptusa, czy suchych traw.

Stroiki DIY – alternatywa dla gotowców

Stroiki na Wszystkich Świętych wykonane własnoręcznie są świetną alternatywą dla tych zamawianych w kwiaciarniach. Zakup elementów oraz własne wykonanie jest znacznie tańsze, a uzyskanie niepowtarzalnej dekoracji bezcenne. Wystarczy trochę wyobraźni, własny wkład czasu, a pomniki zostaną przystrojone w wyjątkowy sposób. Ręcznie robione stroiki są proste w przygotowaniu, a efekt, który uzyskamy będzie jedyny w swoim rodzaju. Pamiętaj tylko, aby wiązanka była stabilna, a wszystkie jej elementy solidnie przymocowane, tak by mogły przetrwać wiatr i deszcz. Postaraj się również dobierać elementy w podobnej tonacji i zadbaj, aby nie przesadzić z ich ilością. Postaw na elegancję i neutralność własnoręcznie wykonanej kompozycji.

Jeżeli w tym roku postanowiłeś wykonać stroik na Wszystkich Świętych we własnym zakresie, odwiedź nasze Centrum Ogrodnicze Strączkowscy. Znajdziesz u nas elementy, które pomogą Ci zrobić przepiękne i wyjątkowe stroiki na groby Twoich bliskich.

Jak już wiesz, nie jest to wcale takie trudne i skomplikowane. Z pewnością sobie poradzisz. Do dzieła!

Zobacz artykuły dekoracyjne DIY!