Różnorodność dostępnych na rynku traw ozdobnych sprawia, że ogrody stają się naprawdę magiczne. Wszystko to nabiera innego spojrzenia na pojęcie traw, które wbrew pozorom nie muszą być nudne i tylko zielone. Mnogość gatunków może wprowadzić niejedną osobę w zakłopotanie przy doborze tej odpowiedniej i wyjątkowej trawy. Na jaki rodzaj postawić i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Mamy dziś dla Ciebie kilka wskazówek.

Zalety traw ozdobnych

Trawy ozdobne nie podbiły serca fanatyków ogrodów tylko ze względu na przepiękny i tajemniczy wygląd, ale i przez wzgląd, że są to jedne z najmniej problematycznych roślin. Trawy świetnie sobie radzą w przesuszonych warunkach, a także nie poddają się łatwo chorobom i szkodnikom. W dodatku wyższe gatunki spokojnie mogą wcielić się w rolę żywopłotu, który delikatnie odgrodzi wybrane miejsce. Trawy są również niezastąpione, gdy zależy nam na wyglądzie ogrodu jesienią i zimą. Niektóre odmiany potrafią także ozdobić nie tylko ogród wokół domu, ale i przydomowy taras lub balkon.

Najpopularniejsze rodzaje do ogrodu

Gatunków traw mamy naprawdę wiele do wyboru i od kilku sezonów jest to “must have” dla wszystkich fanatyków pięknych oraz dopieszczonych ogrodów. W zależności od odmiany i gatunku trawy można stworzyć niesamowitą aranżację w różnych stylach. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwa uprawa oraz głębia, którą potrafią zbudować w każdym ogrodzie.

 1. Trawa Pampasowa tworzy najczęściej rozłożyste kępy, ozdobione wiechą w białej lub różowej barwie. Roślina odnajduje się w miejscach słonecznych i ciepłych, natomiast w okresach zimowych należy ją zabezpieczyć. Należy również pilnować, żeby nie miała zbyt mokro. Sadzi się ją głównie na wiosnę.
 2. Miskant Chiński to bylina przypominająca bambus, osiągająca wysokość nawet do 3 metrów. Prezentuje się bardzo efektownie, a do tego często stosuje się ją do dekoracji oczka wodnego lub jako tło dla innych kwiatów.
 3. Imperata cylindrica Red Baron czyli czerwona trawa jest to gatunek, który jak nazwa wskazuje, posiada liście zabarwione na czerwono. Barwa ta utrzymuje się nawet do zimy. Warto wiedzieć, że tę trawę sadzi się w grupach w nasłonecznionych miejscach. Najlepiej umiejscowić ją w ogrodzie w miesiącach pomiędzy marcem a czerwcem w lekko wilgotnym podłożu.  Na okres zimowy warto ją okryć, aby nie przemarzła.
 4. Rozplenica japońska jest to roślina, która osiąga do 80 cm wysokości, tworząc gęste kępy. Ma szarozielone liście, natomiast w momencie kwitnienia przybiera postać czerwonobrązowych kłosów. Jest to gatunek, który poradzi sobie również w trakcie większego mrozu.
 5. Kostrzewa sina – znana również pod nazwą kostrzewa popielata. Są to kępki z niebieskawych liści. Nie jest to jednak wybór na długi czas. Mimo że roślina jest wyjątkowo efektowna i łatwo się rozsiewa, to jest trawą krótkowieczną.
 6. Kostrzewa miotlasta, potocznie zwana niedźwiedzim futrem, swoim wyglądem przypomina puchate kule, wykonane z zielonych, cienkich liści. Lubi miejsca lekko zacienione i charakteryzuje się mrozoodporną żywotnością. Niedźwiedzie futro nie jest wymagające i do tego jest rośliną długowieczną.
 7. Proso Rózgowate rośnie w naświetlonych miejscach, osłoniętych przed podmuchami wiatru. Zarówno latem, jak i jesienią przebarwia się na kolor czerwony lub purpurowy.
 8. Trzęślica modra to popularna trawa, której liście przybierają zielono-żółte kolory z elementami białego. W sierpniu zauważalne są też często czerwone kłosy.

Różna wysokość traw – zaplanuj ogród

Trawy ozdobne występują w różnych wysokościach. Mogą mieć zaledwie 15 cm, ale niektóre z nich sięgają nawet do 4 metrów. Właśnie dzięki temu trawy dają szerokie pole do popisu w projektowaniu ogrodu. Planując rabatę najlepiej dobierać rośliny tak, aby tworzyły układ schodkowy.

Za trawy niskie uważa się rośliny do 50 cm. Gatunki ozdobne, które do nich należą to:

 • Kłosówka Miękka,
 • Kostrzewa Popielata,
 • Imperata Cylindryczna,
 • Japońska Trawa Kaskadowa.

Do traw średnich zalicza się rośliny o wysokości pomiędzy 50 a 100 cm. Są nimi m.in.:

 • Rozplenica Japońska,
 • Turzyca Palmowa,
 • Manna Mielec,
 • Jęczmień Grzywiasty.

Trawy, które osiągają najwyższe wysokości, zaczynają się od metra w górę. Do tej grupy należą przede wszystkim:

 • Kortaderia Pampasowa,
 • Miskant Chiński,
 • Miskant Cukrowy,
 • Ostnica Olbrzymia.

Pielęgnacja trawy ozdobnej

Pielęgnacja roślin trawiastych nie jest skomplikowana. Właśnie dlatego jest tak wielu ich fanatyków! Wystarczy dobrać odpowiedni gatunek do panujących warunków w ogrodzie, a dalsza pielęgnacja nie przysparza wielkich problemów. Podlewanie w trakcie susz oraz odpowiednie nawożenie to jedyne, o czym trzeba pamiętać. Zwróć uwagę na to, że trawy lubią nawozy z większą ilością potasu. Pamiętajmy też, że nie lubią one zalewania wodą i „podtapiania” przez dłuższy czas.  Na wiosnę podcinamy także suche źdźbła. Gatunki, które nie są mrozoodporne, należy zabezpieczyć przed zimnym okresem, a wysokie trawy wspomóc wtedy dodatkowo podporą.

6 wskazówek, o których warto pamiętać przy wyborze trawy zdobiącej ogród

Mimo że każda trawa jest inna i wymaga różnorodnej opieki, to jest kilka kwestii, które warto zapamiętać, interesując się ozdobnymi bylinami.

 1. Niskie gatunki traw będą idealne do obsadzenia skalniaków.
 2. Przed zakupem sprawdź, czy dany gatunek nie jest zbyt rozrastający się. Szczególnie jest to ważne, gdy nie dysponujesz wielkim ogrodem.
 3. Chcesz, aby trawy ozdobiły Twoją rabatę? Unikaj sadzenia dużej liczby bylin. Pamiętaj, że ma być to tylko dopełnienie dla innych roślin.
 4. Jeżeli chcesz postawić na wysokie gatunki traw do ogrodu, pomyśl o soliterach. Dodatkowo miej na uwadze, że wysokie trawy ozdobne wymagają podpór.
 5. Myślisz o trawach różnobarwnych? Pamiętaj, że musisz zapewnić im słoneczne miejsce. Z kolei żywozielone gatunki idealnie odnajdą się w cieniu.
 6. Trawy z ozdobnymi wiechami będą się prezentować równie atrakcyjnie w ciągu zimy.

Zapraszamy do naszego centrum

Szeroki wybór traw znajdziesz w naszym centrum ogrodniczym Strączkowscy. Jeżeli nie jesteś pewny, który gatunek wybrać, nasza obsługa z przyjemnością doradzi Ci, na którą trawę postawić. Rośliny to nasza pasja, dlatego z chęcią opowiemy Ci o gatunkach traw, które Cię interesują. Wskażemy też, jak je odpowiednio pielęgnować.

KONTAKT