Dekorowanie domów na święta zaczyna się już pod koniec listopada. Wiele sklepów ma w tym czasie w swojej ofercie przepiękne, gotowe ozdoby, którymi możemy przystroić mieszkanie na okres bożonarodzeniowy. Niemniej jednak każdy z Was może również wykonać wieńce adwentowe we własnym zakresie. Jak zrobić to krok po kroku?

Wieniec adwentowy – tradycyjna ozdoba

Tradycja wieńca adwentowego została przejęta przez katolików i od wielu lat zdobi wiele domów i mieszkań w okresie przedświątecznym. Wieńce adwentowe charakteryzują cztery świece, symbolizujące cztery tygodnie adwentu. Taką tradycyjną ozdobę możemy przygotować własnoręcznie w każdej chwili. Potrzebujemy do tego odrobiny zaangażowania i kilku akcesoriów, które znajdziecie np. w naszym centrum.

KONTAKT

Jak zrobić wieniec adwentowy? DIY

Wieńce adwentowe charakteryzują się bazą wykonaną z gałązek iglastych. Można także dodać liście mahonii, jemioły lub jałowca.

Do wykonania podstawy wieńca będziesz potrzebować koła ze styropianu lub słomianego wianka, elastyczny drucik oraz wybrane przez Ciebie gałązki (najlepiej sztuczne, wtedy przetrwają pełne 4 tygodnie). Dookoła koła przymocuj gałązki imitujące iglaste drzewo i obwiąż je na dole drutem. Stopniowo dokładaj kolejne i przytwierdzaj je tak, aby przysłonić białą podstawę. Umieszczaj gałązki blisko siebie, delikatnie pod kątem, aby zachodziły na te, ułożone wcześniej i jednocześnie przykryły drut. Spróbuj układać gałązki także po bokach koła, aby stworzyć gęsty wieniec. Zakończ, wsuwając delikatnie ostatnie gałązki pod te umieszczone na samym początku i podstawa gotowa.

Oczywiście, możesz również kupić wianek z gotową iglastą (żywą, bądź sztuczną) podstawą. W tej sytuacji baza będzie gotowa i pozostanie Ci już tylko dekorowanie.

wianek 2

Cztery świece – wieńce adwentowe

Tradycyjny wieniec adwentowy posiada cztery świece, które symbolizują oczekiwanie na Boże Narodzenie. Aby wykonać dekorację samodzielnie, wykorzystaj niewysokie, grube świece, najlepiej w kolorze fioletowym lub czerwonym. Pierwszy z kolorów nawiązuje do szat liturgicznych, a drugi jest symbolem radości oczekiwania na święta. Oczywiście możesz użyć zupełnie innych kolorów, jeśli masz taką ochotę.

Aby umieścić świece na podstawie, przytnij drucik na szesnaście kawałków o długości około 5 centymetrów. Wbij po cztery w spód każdej świecy i przymocuj je poprzez wbicie drucików w styropianową podstawę. Możesz też skorzystać ze specjalnych uchwytów, na które „nabija się” świeczki. Dostaniesz je w sklepach z akcesoriami florystycznymi.

Teraz pozostało już tylko udekorowanie wieńca suszonymi owocami, małymi bombkami, gwiazdkami anyżu i czym tylko zapragniesz. Przymocuj je do wianka przy pomocy kleju na gorąco, który będzie niewidoczny i trwały.

Wianek bożonarodzeniowy – proste DIY

Wianki świąteczne zawieszamy na drzwiach, w oknie, ale również nad kominkiem. Dodają one charakteru oraz podkreślają ten magiczny czas w roku. Nie musisz kupować gotowego wianka świątecznego. Przy odrobinie wyobraźni oraz poświęconego czasu stworzysz w prosty sposób niezwykłą ozdobę diy, która będzie zachwycała wszystkich gości.

wianek

Od czego zacząć? Zrób to sam!

Zacznij od zaopatrzenia się w bazę, może być to wiklinowy lub imitujący igły świerku wianek. Oczywiście możesz pokusić się o zrobienie podstawy wianka samodzielnie. Wykonasz go z drobnych gałązek lub krzewów iglastych. Każdy z ręcznie zrobionych wianków adwentowych, będzie wyglądał bajecznie, nawet jeśli nie wyjdzie Ci perfekcyjnie. Jeżeli masz już przygotowaną bazę, możesz uzupełnić ją gałązką jarzębiny albo dzikiej róży. Wtedy całość nabierze jeszcze bardziej naturalnego efektu. Kiedy ten etap będziesz miał za sobą, złożony wianek zwiąż sznureczkiem albo ozdobną tasiemką, aby utrzymać całą konstrukcję. Ciekawym pomysłem jest też wykonanie całej podstawy z szyszek, jednak wymaga ono więcej ilości pracy i precyzji przy diy.

Czym ozdobić świąteczny wianek?

Podstawa gotowa, a więc czas zabrać się za dekorowanie wianka. Podobnie jak przy wieńcu adwentowym, przydadzą Ci się do tego bombki, ozdobne szyszki, gwiazdki, laski cynamonu i wszystko inne, co Ci się spodoba. Przepięknie prezentują się również suszone owoce lub drewniane dodatki. Tak naprawdę nie masz tutaj ograniczeń i możesz szaleć do woli. Akcesoria, które przydadzą się do dekoracji, znajdziesz w marketach, hurtowniach florystycznych albo w sklepach ogrodniczych. Także w centrum Strączkowscy znajdziesz dodatki, które pomogą Ci wykonać wianek adwentowy diy. Wybrane elementy przymocuj przy pomocy kleju na gorąco albo wykorzystaj nici do szycia.

Wianek świąteczny na drzwi, ale czy tylko?

Oczywiście, że nie. Tradycja zawieszania wianków bożonarodzeniowych na drzwiach jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, natomiast tego typu ozdoba idealnie odnajdzie się również zawieszona nad kominkiem albo na oknie. Możemy również przyozdobić nią wysokie lustro. Magicznie wyglądają także wieńce świąteczne wiszące na tasiemkach nad stołem, jednak w tym przypadku trzeba również zadbać o estetyczne wykonanie ich lewej strony.

Jak zamontować wianek na drzwi?

Najbardziej sprawdzonym sposobem jest wbicie pinezki nieco wyżej i zawieszenie wianków bożonarodzeniowych na ozdobnej tasiemce. Innym sposobem jest wykorzystanie haczyków samoprzylepnych, które są przeznaczone do mocowania obrazków na ścianie. Odpowiednio dobrane utrzymają ciężar wianka adwentowego, a do tego nie będą widoczne i nie pozostawią śladów.

Wiesz już jak samodzielnie wykonać wianek adwentowy oraz bożonarodzeniowy. Nie jest to trudne zadanie i nie wymaga ono specjalnych zdolności. Wystarczy odrobina chęci, pomysł oraz akcesoria, które znajdziesz na każdym kroku. Z kolei efekt twoich prac diy będzie unikatowy i zachwycający.