Niezwykłe rośliny oczyszczające powietrze

Wyposażając wnętrze roślinami, nie tylko w estetyczny i naturalny sposób je dekorujemy, ale również mamy wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy w domu lub mieszkaniu.

Rośliny mogą pochłaniać zanieczyszczenia poprzez aparaty szparkowe w trakcie cyklu oddechowego.

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu elektromagnetycznego lub toksyn, są określone przez naukowców NASA, którzy sprawdzili, które gatunki są skuteczne w naturalnej filtracji powietrza.

3 najpopularniejsze rośliny oczyszczające powietrze

Bluszcz pospolity
(Hedera helix) 

Zimozielone pnącze osiągające nawet 200 cm długości. Jeśli bluszcz nie napotka żadnych przeszkód, jego pędy będą zwisać w dół doniczki. Pięknie prezentują się w donicach powieszonych przy suficie lub na wysokich półkach. Hedera helix najlepiej czuje się w miejscu półcienistym i oddalonym od okna. Z wierzchu liście bluszczu są błyszczące i ciemnozielone, dlatego roślina ta często pełni funkcje dekoracyjne. Bluszcz pospolity likwiduje z powietrza formaldehyd, toluen, ksylen, trójchloroetylen i benzen. 

Epipremnum złociste
(Epipremnum aureum) 

Epipremnum to charakterystyczna roślina z sercowatymi, skórzanymi i ostro zakończonymi liśćmi, która lubi jasne miejsca z rozproszonym światłem i delikatnie wilgotne podłoże. W zależności od Twoich indywidualnych preferencji - może przyjąć pokrój pnący lub wiszący. Epipremnum aureum należy zraszać i podlewać regularnie, ale niezbyt intensywnie. Epipremnum złociste prezentuje się naprawdę wyjątkowo, nie sprawia problemów w uprawie i jest rośliną skutecznie oczyszczającą powietrze. Nadaje się do wyposażenia mieszkań, biur i budynków publicznych. 

Dracena obrzeżona
(Dracena marginata) 

Dracena lubi ciepłe i jasne stanowiska, jednak bez bezpośredniego nasłonecznienia. Dodatkowo roślina preferuje wilgotne powietrze, dlatego warto ją regularnie zraszać. W cieniu dracena rośnie wolniej, a jej liście są bardziej zielone. Oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń oraz tlenku węgla. Latem roślina wymaga obfitego podlewania, jednak ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, by w podstawce nie zalegała woda. Dracena marginata dobrze prezentuje się w wysokich i wąskich donicach. 

Rośliny oczyszczające powietrze w domu i mieszkaniu

Oprócz najpopularniejszych roślin doniczkowych oczyszczających powietrze w mieszkaniu oraz domu, można wymienić również:

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) - roślina zdobi mieszkania lub biurowce nie tylko bujnymi liśćmi, ale także dekoracyjnymi kwiatami. Charakterystyczne białe kwiaty przypominają swoim kształtem skrzydła. Spathiphyllum usuwa z powietrza znaczną część trujących substancji, które znajdują się w dymie tytoniowym lub alkoholu. Dodatkowo roślina potrafi pochłaniać zarodniki pleśni i szkodliwy smog elektromagnetyczny.
  • Rapis wyniosły/Palma bambusowa (Rhapis excelsa) - roślina lubiąca jasne, ale nienasłonecznione stanowiska. To palma posiadające duże liście, niczym pierzaste wachlarze, które pięknie prezentują się we wnętrzach. Rapis lubi lekką i przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Jest dodatkowo odporny na choroby i szkodniki. Usuwa z powietrza formaldehyd, ksylen, toluen i amoniak.
  • Palma Areka (Dypsis lutescens) - egzotyczna roślina wyjątkowo prezentująca się w każdym wnętrzu. Cieszy się ogromną popularnością również wśród właścicieli kotów, ponieważ nie jest niebezpieczna dla futrzanych pupili (nawet gdy te delikatnie podgryzają jej liście). Areka jest dość powszechnym kwiatem, nie ma szczególnych wymagań co do sadzenia czy warunków uprawy. Do prawidłowego rozwoju dypsis lutescens w doniczce potrzebuje rozproszonego światła, żyznego podłoża, a także regularnego podlewania i zraszania.
  • Paprotka (nefrolepis/nephrolepis) - jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która lubi wilgotne podłoże - jednak przy nadmiernej ilości wody liście paprotki mogą żółknąć. To cichy sprzymierzeniec w walce z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Nawilża powietrze, wydziela dużo tlenu, wchłania mnóstwo szkodliwych związków z powietrza i jest bezpieczna dla domowych kotów. Zaleca się hodować paprotkę w sypialni oraz ustawiać ją przy telewizorze lub komputerze.
  • Sansewieria (Sansevieria) - niezwykle prosta w uprawie roślina doniczkowa, nazywana “żelazną rośliną” - zalicza się ją do sukulentów, które mają zdolność gromadzenia wody. To idealna roślina dla początkujących ogrodników, a także dla zapracowanych lub… zapominalskich osób.

 

 

Zapytaj o ofertę na rośliny oczyszczające powietrze 

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto trzymać rośliny w pomieszczeniach?

Rośliny oczyszczające powietrze w domu zmniejszają stężenie niektórych alergenów i liczby drobnoustrojów, zwiększają wilgotność powietrza i usuwają z niego szkodliwe substancje lotne.

Jakie substancje z powietrza usuwają rośliny?

Formaldehyd, benzen, toluen, aceton, rtęć, trójchloroetylen, alkohole, amoniak i inne. Wybrane rośliny przyczyniają się także do zmniejszenia stężenia alergenów i drobnoustrojów z powietrza.

Czy rośliny mogą poprawić samopoczucie?

Tak! Udowodniono, że dzięki oczyszczaniu powietrza, pełnieniu funkcji estetycznej i zielonej uspokajającej barwie, rośliny mogą skutecznie poprawiać samopoczucie osób znajdujących się w danym pomieszczeniu.

W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze?

Rośliny mogą oczyszczać powietrze poprzez absorpcję lub aparaty szparkowe, które znajdują się w liściach, łodygach i kwiatach - umożliwiają one regulację wymiany gazowej oraz transpirację.

Przyjedź do nas po swoje wymarzone rośliny.
Zapraszamy!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona korzysta z plików cookies. Jeśli chcesz dalej ją przeglądać, zaakceptuj je. Czytaj więcej…

Zgadzam się