Jakie sukulenty i kaktusy
wybrać do domu?

Sukulenty to rośliny, które przez specyficzne i ekstremalne warunki klimatyczne z ograniczoną dostępnością wody, wytworzyły osobliwą morfologię ciała, przekształciły i zredukowały liście oraz wykształciły tkankę wodną, w której gromadzą wodę.

Nazwa sukulentów pochodzi od łacińskiego succulentus, co oznacza soczysty. Sukulenty występują najczęściej na pustyniach. Nie ma jednoznacznej definicji tego gatunku roślin - niektóre źródła mówią, że to rośliny magazynujące wodę wyłącznie w łodydze i liściach, inne - że w korzeniach.

Kaktusy to z kolei rośliny zaliczane do sukulentów, dlatego wśród miłośników tego rodzaju roślin znane jest powiedzenie, że każdy kaktus to sukulent, ale nie każdy sukulent to kaktus.

Sukulenty - gatunki popularne

Sansevieria gwinejska 

Jeden z najłatwiejszych w uprawie sukulentów, znany także pod nazwą wężownicy gwinejskiej.
Rośnie wolno, tworząc rozetę długich liści, przypominających poniekąd szable.
Nazywa się ją również “żelazną rośliną” i w pełni zasługuje na to miano. Sansevieria bowiem jest odporna na wszelkie zaniedbania. Może dodatkowo stać w mało nasłonecznionym miejscu i nie być podlewana nawet kilka miesięcy.
Sansewierię można delikatnie podlewać najczęściej raz na dwa tygodnie latem, a zimą znacznie ograniczyć tę czynność. 

Kaktus Rhipsalis 

Oryginalny kaktus doniczkowy, nazywany również patyczakiem ze względu na swój charakterystyczny wygląd.
Ich pędy są zazwyczaj zwisające, pozbawione kolców i cierni.
Nie lubi całkowitego nasłonecznienia, ponieważ ekspozycja na pełne słońce często powoduje poparzenia pędów i przebarwienia rośliny.
Najlepiej rośnie tam, gdzie ma zapewnioną dużą ilość słońca rano i pełny cień po południu.
Choć jest kaktusem, Rhipsalis źle znosi suszę i wymaga regularnego podlewania, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. 

Echeveria (eszeweria) 

Atrakcyjny, choć niewielki sukulent o oryginalnych liściach tworzących ozdobne rozety przypominające wyglądem różę.
Eszeweria nie należy do całkowicie bezobsługowych sukulentów, niemniej jednak charakteryzuje się dużą odpornością na suszę.
Ich cechą są grube i mięsiste liście, które (w zależności od gatunku) mogą być gładkie i błyszczące bądź matowe, pokryte meszkiem lub włoskami.
Przy podlewaniu eszewerii należy zwrócić uwagę na to, by woda nie dostała się do wnętrza rozety. Występuje w różnych kolorach. 

Sukulenty
- niewymagające i łatwe w uprawie rośliny domowe

Trudne warunki, do których musiały się dostosować sukulenty i kaktusy, sprawiły, że te rośliny są łatwe w uprawie i tolerancyjne na ewentualne zaniedbania. Nie oznacza to jednak, że sukulenty będą rosnąć same. Przedstawiamy 5 najważniejszych zasad pielęgnacji sukulentów:

  • Lokalizacja - najlepszym stanowiskiem dla kaktusów oraz sukulentów jest parapet przy oknie od południowo-wschodniej strony.
  • Podlewanie - należy zadbać, by sukulenty nie miały mokrego podłoża. Latem podlewa się je około 1-2 razy w tygodniu, zimą - średnio raz na miesiąc. Największym błędem, który można popełnić przy uprawie sukulentów, jest ich nadmierne podlewanie.
  • Wilgotne powietrze - latem kaktusy i sukulenty lubią delikatne spryskiwanie miękką wodą, ale dobrze czują się nawet w gorących i suchych mieszkaniach czy biurach.
  • Nawóz - latem warto nawozić sukulenty raz na dwa tygodnie. Należy przy tym pamiętać, żeby preparat nie miał dużej dawki azotu.
  • Przesadzanie - sukulenty nie lubią i nie wymagają częstego przesadzania. Czynność tę wykonuje się dopiero w sytuacji, gdy doniczka robi się za mała (zwykle co 3-4 lata).

 

 

Zapytaj o bieżącą ofertę 

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o sukulenty?

Dbanie o sukulenty polega przede wszystkim na zrezygnowaniu z nadgorliwości. To rośliny, którymi można zająć się raz na jakiś czas, a one będą nam za to wdzięczne. Podlewanie raz w miesiącu, dbanie o to, by podłoże kaktusów nie było wilgotne i przesadzanie raz na kilka lat to gwarancja sukcesu w uprawie sukulentów.

Jakie sukulenty wybrać?

Wśród najpopularniejszych znajdują się: aloes zwyczajny, echeveria elegans, sansevieria gwinejska, rhipsalis, grubosz jajowaty, haworsja pasiasta, portulacaria afra i wiele innych.

Kiedy przesadzać sukulenty?

Większość sukulentów rośnie wolno i nie wymaga częstego przesadzania. W niektórych przypadkach rośliny przesadza się co kilka lat dopiero wtedy, gdy obecna doniczka jest za mała.

Jak podlewać sukulenty?

Niezbyt często :) Nie wolno nalewać wody do środka rozety, ponieważ to może spowodować jej gnicie. Trzeba dodatkowo dbać, by podłoże nie było wilgotne.

Przyjedź do nas po swoje wymarzone rośliny.
Zapraszamy!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona korzysta z plików cookies. Jeśli chcesz dalej ją przeglądać, zaakceptuj je. Czytaj więcej…

Zgadzam się